Jocuri educaţionale

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Baloane
Adunări şi scăderi fără trecere peste ordin
Matematica Clasa a II-a

Una din trei
Apele curgătoare şi vegetaţia României
Geografie Clasa a IV-a

Școala siguranței Tedi – o nouă generație de elevi de clasa I sunt așteptați la lecțiile despre siguranță

O nouă generație de elevi de clasa I va primi informații extrem de utile privind siguranța lor în cadrul celei de VI-a ediţii a programului naţional de educaţie Şcoala Siguranţei Tedi, iniţiat de...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 20.10.2020 17:32 | 4735 vizualizări

Lăsați un comentariu

Copilul meu, erou de poveste. Cărțile personalizate văzute din perspectiva unui părinte

Cărțile au fost mereu o parte importantă din viața noastră de familie, iar fiicei noastre am încercat să îi oferim mereu cărți diverse și potrivite vârstei sale.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 15.09.2020 12:57 | 8206 vizualizări

2 comentarii

12 profesori excepționali au fost premiați la gala MERITO pentru performanțe deosebite în educație

Comunitatea MERITO a ajuns la un total de 55 de dascăli care lucrează împreună la transformarea meseriei de profesor în România.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 09.09.2020 19:17 | 8473 vizualizări

1 comentariu

Cum motivăm elevii să citească? Le oferim cărți ale căror personaje principale sunt ei înșiși

Toate cadrele didactice știu cât de importantă este lectura pentru copii, atât pentru rezultatele lor școlare, cât și pentru dezvoltarea lor emoțională.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 03.09.2020 15:59 | 8905 vizualizări

Lăsați un comentariu

Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România (PRIMER): “Anul acesta nu vor exista tratamente şi vaccinuri eficiente împotriva Coronavirusului

Putem evita în următoarele luni şi mai ales în sezonul rece o catastrofă sanitară şi economică doar purtând masca, distanţându-ne şi practicând igiena mâinilor”.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 22.07.2020 12:11 | 12476 vizualizări

Lăsați un comentariu

Rezultate finale Evaluare Naţională 2020

Examenul de Evaluare Nationala, clasa a VIII-a, a luat sfarsit, iar rezultatele finale au fost afisate.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 08.07.2020 12:50 | 13013 vizualizări

Lăsați un comentariu

Peste 5.000 de fotografii în cadrul proiectului Școala siguranței Tedi

Începând cu luna martie a anului 2020 a trebuit să ne obișnuim cu ideea că trăim vremuri altfel. Obiceiurile, dinamica vieții cotidiene, practicile familiare s-au transformat. Am învățat, cu mic...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 24.06.2020 18:29 | 11656 vizualizări

Lăsați un comentariu

Tu ştii care este vârsta reala a ficatului tău?

DE CE Fortifikat Forte?

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 28.04.2020 10:56 | 17842 vizualizări

Lăsați un comentariu

(P) Patronatul Producatorilor Industriali de Medicamente din Romania (PRIMER)

Bucuresti, 24 aprilie 2020 – Patronatul Producatorilor Industriali de Medicamente din Romania (PRIMER): “Votul din Parlament care plafoneaza taxa clawback la 15% pentru fabricile din Romania este...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 28.04.2020 11:23 | 13716 vizualizări

Lăsați un comentariu

Câştigătorii Concursului Național „Tineri Jurnaliști ai Patrimoniului”, ediția a II – a

Ne-au bucurat lucrările voastre și preocuparea pentru acest subiect. Felicitări!

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 24.04.2020 18:40 | 14253 vizualizări

1 comentariu

Sărbători luminate, frumoase şi liniştite!

Didactic.ro este alături de voi, prieteni și utilizatori, în aceste zile de sărbătoare creștină.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 19.04.2020 09:24 | 13037 vizualizări

Lăsați un comentariu

Lecţii online - secţiune de bune practici pentru lucrul online cu elevii

”Totul va fi bine!” este un mesaj al încrederii și al speranței. Și chiar așa va fi pentru că există o extraordinară mobilizare a societății și fiecare dorește să își aducă contribuția.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 25.03.2020 06:55 | 24368 vizualizări

1 comentariu

Învăţare şi testare online pe platforma Digitaliada

Fundaţia Orange anunţă lansarea secţiunii de Învăţare şi testare online Digitaliada ce pune gratuit la dispoziţia oricărui profesor de învăţământ primar sau gimnazial din România, interesat de...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 14.11.2019 13:31 | 10755 vizualizări

Lăsați un comentariu

Concurs nou pe Didactic.ro - Tineri Jurnalişti ai Patrimoniului - ediţia a II-a

Dragi elevi, Asociația Culturală „Patrimoniu pentru Viitor” organizează o nouă ediție a concursului „Tineri Jurnaliști ai Patrimoniului” și vă invită să participați!

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 16.10.2019 10:05 | 14066 vizualizări

Lăsați un comentariu

CONFERINȚA DE EDUCAȚIE TIMPURIE Tehnologie și dezvoltarea inteligenței matematice (6-8 noiembrie)

Cea de-a VI-a ediție a Conferinței de Educație Timpurie cu tema ”Tehnologie și dezvoltarea inteligenței matematice” se va desfășura în perioada 6-8 noiembrie la Camera de Comerț și Industrie a...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 10.10.2019 10:13 | 9057 vizualizări