Jocuri educaţionale

Joc de colorat
Joc de colorat. Culori calde-reci etc.
Matematica Clasa a II-a

Testoasa
Elemente intuitive de geometrie. Forme plane
Matematica Clasa a III-a

Provizii
Factor comun
Matematica Clasa a III-a

Învăţare şi testare online pe platforma Digitaliada

Fundaţia Orange anunţă lansarea secţiunii de Învăţare şi testare online Digitaliada ce pune gratuit la dispoziţia oricărui profesor de învăţământ primar sau gimnazial din România, interesat de...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 14.11.2019 13:31 | 565 vizualizări

Lăsați un comentariu

Concurs nou pe Didactic.ro - Tineri Jurnalişti ai Patrimoniului - ediţia a II-a

Dragi elevi, Asociația Culturală „Patrimoniu pentru Viitor” organizează o nouă ediție a concursului „Tineri Jurnaliști ai Patrimoniului” și vă invită să participați!

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 16.10.2019 10:05 | 2548 vizualizări

Lăsați un comentariu

CONFERINȚA DE EDUCAȚIE TIMPURIE Tehnologie și dezvoltarea inteligenței matematice (6-8 noiembrie)

Cea de-a VI-a ediție a Conferinței de Educație Timpurie cu tema ”Tehnologie și dezvoltarea inteligenței matematice” se va desfășura în perioada 6-8 noiembrie la Camera de Comerț și Industrie a...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 10.10.2019 10:13 | 1950 vizualizări

Lăsați un comentariu

Informații utile, lecții atractive pentru clasa I. Înscrieți-vă elevii la Școala siguranței Tedi!

Dăm startul celei de-a V-a ediţii a programului naţional de educaţie Şcoala Siguranţei Tedi iniţiat de Maspex Romania prin brandul TEDI în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naţionale şi Poliţia...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 26.09.2019 10:46 | 3558 vizualizări

Lăsați un comentariu

În întâmpinarea celor care încă nu au ales atitudinea cu care își vor trăi viața

În ultima vreme se vorbește tot mai mult despre educație. Se pare că, ușor, ușor, românii realizează importanţa acestui pilon care stă la baza existenței unei societăți civilizate.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 16.09.2019 12:52 | 94 vizualizări

Lăsați un comentariu

Cursuri de Engleză și Germană pentru copii. Ce trebuie să conțină un curs de calitate destinat copiilor?

Engleza este, în prezent, cea mai influentă limbă din lume, estimandu-se ca numărul vorbitorilor de diferite nivele a depășit 1.5 miliarde la nivel global.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 28.08.2019 15:14 | 313 vizualizări

Lăsați un comentariu

Filme de scurtmetraj de comedie internațională la festivalul Film 4 Fun

“Căldură mare mon cher, căldură mare!” … dar la cea de a-XI-a ediție a festivalului Film 4 Fun, ne vom răcori cu o porţie zdravănă de bună dispoziție, în perioada 1- 4 august 2019, la Sinaia!

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 10.07.2019 13:49 | 393 vizualizări

Lăsați un comentariu

2400 de elevi din România au participat anul acesta la proiecțiile de film CinEd

În perioada martie – iunie 2019, în cadrul programului de educație cinematografică CinEd, au fost organizate 70 de proiecții în 23 localități din România, pentru elevii din clasele I – XII....

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 01.07.2019 11:01 | 237 vizualizări

Lăsați un comentariu

Cum să discuți cu elevii la clasă despre pericolul consumului de alcool

Recent lansat, ghidul educațional “Rămâi în joc! Adolescenţă fără alcool!” este un instrument de lucru adresat cadrelor didactice și consilierilor școlari, cu ajutorul căruia aceștia să poată...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 18.06.2019 09:42 | 1245 vizualizări

Lăsați un comentariu

Câştigătorii concursului naţional "Tineri Jurnalişti ai Patrimoniului"

Îi felicităm pe toţi participanţii pentru promovarea patrimoniului şi pentru rolul de tineri jurnalişti!

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 07.06.2019 18:14 | 459 vizualizări

Lăsați un comentariu

Spirits România lansează ghidul educațional “Rămâi în joc! Adolescenţă fără alcool!”

Campania de informare și educare „Rămâi în joc! Adolescenţă fără alcool!”, demarată în aprilie 2019 de asociația Spirits România, are ca scop prevenirea și combaterea consumului de alcool în...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 05.06.2019 14:46 | 329 vizualizări

Lăsați un comentariu

[Video] Vino la Şcoala de Vară Global Learning! Distrează-te în engleză şi germană!

Școala de Vară Global Learning își deschide porțile cu experiențe de neuitat pentru copii și adolescenți.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 04.06.2019 10:11 | 822 vizualizări

Lăsați un comentariu

5 pași pentru a spune Stop consumului de alcool în școli

Consumul de alcool în rândul minorilor a devenit un fenomen răspândit la nivel global, cu consecințe extrem de grave asupra sănătății, iar România nu face excepție.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 20.05.2019 12:54 | 1432 vizualizări

Lăsați un comentariu

Nouă creatori de materiale digitale inovative premiați la concursul #Digitaliada

224 de materiale digitale educaționale au fost înscrise în concursul #Digitaliada, iar dintre acestea, juriul a selectat 9 câștigători.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 08.05.2019 09:33 | 716 vizualizări

Lăsați un comentariu

Start înscrierilor la atelierul de film pentru adolescenți Let’sGo Digital! 2019

Festivalul Internațional de Film Transilvania (31 mai – 9 iunie 2019) invită adolescenții din toată țara să răspundă provocării Let’sGo Digital!.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: intuitext | 19.04.2019 12:10 | 279 vizualizări