Jocuri educaţionale

Testoasa
Elemente intuitive de geometrie. Forme plane
Matematica Clasa a III-a

Întrecerea
Folosirea parantezelor în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Simpozion naţional - SPAŢIUL ÎŢI GHIDEAZĂ PAŞII

Săptămâna Mondială a Spaţiului (WSW), este cel mai mare eveniment public din lume dedicat celebrării spațiului cosmic şi are loc anual în perioada 4 – 10 octombrie. Tema propusă pentru Săptămâna Mondială a Spaţiului 2019 de către Organizaţia Naţiunilor Unite este " The Moon: Gateway to the Stars - Luna: poarta către stele”, şi a fost anunțată de Asociația Săptămânii Internaționale a Spațiului (WSWA).

Nume proiect: SPAŢIUL ÎŢI GHIDEAZĂ PAŞII

Organizatori: Şcoala Gimnazială Ciugud, director profesor Teodora Maria SIMION, Strada Principală, nr 127, localitatea Ciugud, judeţul Alba Telefon 0258- 841 383

Condiţii de participare: Elevi din clasele 0- XII, precum si elevii cu CES

Perioadă înscriere: 13.09.2019 - 07.10.2019

Perioadă desfăşurare: 04.10.2019 - 10.10.2019

Săptămâna Mondială a Spaţiului (WSW), este cel mai mare eveniment public din lume dedicat celebrării spațiului cosmic şi are loc anual în perioada 4 – 10 octombrie.

Săptămâna Mondială a Spațiului Cosmic are ca scop:

  • Informarea oamenilor din întreaga lume despre beneficiile spaţiului cosmic
  • Sprijinirea cooperării internaționale în domeniul educației spațiale și educației.
  • Încurajarea dezvoltării economice durabile
  • Demonstrarea sprijinul public pentru programele spațiale
  • Încântați tinerii despre știință

Săptămâna Mondială a Spaţiului Cosmic este o manifestare deschisă participării tuturor, instituţii publice, firme, organizaţii non-profit, cadre didactice, chiar şi persoane fizice pot organiza evenimente pentru a sărbători spaţiul anul acesta.

În acest context dorim să găsim modalităţi şi tehnici care să contribuie la stimularea interesului elevilor pentru spaţiul cosmic, pentru cercetare, pentru stiinţă şi tehnologie.

Dorim, de asemenea, prin schimbul real de experienţă dintre participanţi, să-i convingem pe elevi de frumuseţea şi misterul care ne înconjoară, să-i determinăm să descopere şi să înţeleagă locul şi rolul nostru în acest univers complex.

Învăţământ gimnazial | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: drasovean | 15.09.2019 18:15 | 1703 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Tulburarea de opozitionism

Echilibrul emotional

Comentarii (9)

0 0

19.09.2019 15:55 luminitamorosanu2

Buna seara,
Avand in vedere ca s-au implinit 50 de ani de la prima aselenizare am realizat un material in Movie Maker pentru comisia metodica. Credeti ca il pot trimite?Am citit ca doriti referate, comunicari in word.

0 0

24.09.2019 11:36 victorita2289

Buna ziua! De ce nu pot descarca fisierul?

0 0

24.09.2019 11:45 drasovean - Autor

Buna ziua,
Imi pare rau, nu stiu de ce nu puteti descarca documentul. Scrieti un e-mail la adresa
2019.spatiul@gmail.com si o sa va trimit regulamentul.
Cu stima,
prof. Cornelia Drasovean

0 0

25.09.2019 16:14 mirelamehes

Buna ziua!Daca un profesor nu participa cu lucrare ,poate sa inscrie copii in concurs?

0 0

25.09.2019 18:47 drasovean - Autor

Da

0 0

26.09.2019 17:02 mirelamehes

Buna ziua!Va multumesc pentru raspuns!Lucrarile copiilor (de la sectiunea 4-Creatie litrara) se trimit pe mail sau e nevoie sa le punem listate in plic la fel ca lucrarile practice?

0 0

26.09.2019 17:48 drasovean - Autor

Cum doriti, pe e-mail sau in plic insotite de fisa de inscriere.

0 0

05.10.2019 16:01 luminitamorosanu2

Buna seara,
Nu mi-ati raspuns la intrebare! Pot trimite un material realizat de mine?

0 0

05.10.2019 16:58 drasovean - Autor

Buna seara,
Puteti trimite materialul daca doriti; partea cu "referate, comunicari in word" se refera la materialele realizate de cadrele didactice care vor fi cuprinse in CD-ul cu ISBN, asa cum este precizat in regulament.
Cu stima,
prof. Cornelia Drasovean

Comentaţi