Şcoala cu
bune practici

36 şcoli
Şcoli înscrise Înscrieţi o şcoală Precizări

Scoala Baita, partenera intr-un proiect international

Scoala Baita, partenera intr-un proiect

international

Proiectul multilateral Comenius : Let’s water our Europe!, pe care scoala Baita (Tautii Magheraus, Maramures), il are in desfasurare pe durata a doi ani si in care sunt implicate 4 tari : Belgia, Spania, Franta si Romania, a avut in derulare, in acest an si celelalte intalniri prevazute in calendarul parteneriatului. Dupa intalnirea din ianuarie , din Belgia, unde toate tarile s-au cunoscut si s-au stabilit concret pasii pentru ulterioarele intrevederi,  in luna mai  a acestui an s-a desfasurat cea de-a  doua deplasare in Spania  iar in luna octombrie a avut loc intalnirea din Franta , urmand ca ultima intalnire, care de altfel  incheie si proiectul, sa se desfasoare anul viitor in tara noastra.

In luna mai a acestui an, toate tarile partenere s-au reintalnit in Spania. Scoala Baita a fost reprezentata de un grup de profesori si de un grup format din 4 elevi, desigur insotiti de dir. Camelia Curtuzan. Elevii selectati pentru aceasta reuniune sunt elevi de gimnaziu, premianti ai claselor V-VIII, prin aceasta modalitate s-a dorit incurajarea acestora si rasplatirea eforturilor depuse pana in prezent, de catre ei, la invatatura. Acestia au locuit la familii gazda si astfel s-a realizat un schimb de experienta intre elevii nostri si cei din alte tari.

Dupa vizitarea scolii gazda si familiarizarea elevilor unii cu ceilalti, lucrarile au inceput cu prezentarea fiecarei tari, prezentari facute de catre elevi. A urmat apoi munca profesorilor, care au trebuit sa analizele rezulatetele chestionarelor pe care le-au facut in scoli. Chestionarele vizau aflarea anumitor lucruri legate de comportamentul de zi cu zi al elevilor, relatia lor cu mediul inconjurator, in special cu apa, impactul pe care il are poluarea apei asupra mediului, cu alte cuvinte, se dorea sa se afle daca acestia sunt constienti de efectele negative ale poluarii apei si masuri de protectie a mediului inconjurator, mai ales ca scopul proiectului este acela de a ne schimba proastele obieciuri care dauneaza mediului si polueaza apa.

Pentru intalnirea din Spania, toate tarile participante in cadrul proiectului, au adus mostre de apa provenind din diverse surse : robinet, rau, fantana, iar elevii tuturor celor 4 tari implicate, au lucrat impreuna si au analizat mostrele de apa, urmand ca rezultatele sa fie aduse in Franta. Intalnirea din Spania a prilejuit si o vizita la Statia de Deslainizare din regiune unde, intregul proces a fost explicat in detaliu.

In luna octombrie a avut loc cea de-a treia intalnire, in Franta, mai exact in Paris. Scoala noastra a fost din nou reprezentata de catre cadre didactice si doi elevi, insotiti si de aceasta data de dir. Camelia Curtuzan. In prima zi a avut loc intalnirea oficiala cu toti profesorii si elevii inclusi in proiect, s-a facut prezentarea scolii gazda iar elevii au mers mai apoi la cursuri cu partenerii lor elevi.Profesorii au inceput munca asupra proiectului : s-au dezbatut o multitudine de aspecte, echipa belgiana a prezentat site-ul proiectului, echipa spaniola a adus rezultatele analizelor apei, echipa romana a prezentat o serie de fotografii si desene care surprindeau poluarea apei. In urmatoarea zi, toti participantii au vizitat Parisul si monumentele sale reprezentative iar dupa-amiaza am vizitat canalele orasului.

In cea de a treia zi, din nou, toti participantii au mers la Muzeul apei din Paris, unde,  un ghid ne-a explicat cum se realizeaza epurarea apei. Dupa amiaza, profesorii au stabilit sarcinile de lucru pentru urmatoarea intalnire, care va avea loc in luna mai a anului viitor, in Romania, iar gazda va fi scoala Baita.

                                                                           prof. Muresan Oana-Diana

                                                                          Dir. prof. Curtuzan Camelia

 

Învăţământ gimnazial | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: d_nightwysh | 18.11.2010 09:37 | 1692 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Rolul de frate mai mare

Rivalitatea intre frati

Ziua Culturii Nationale in familie

Momente de sarbatoare

Comentarii (1)

0 0

05.12.2010 17:57 matyasorsi

Felicitări. Succes în proiectele viitoare!

Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.

Azi: 34 evenimente

«MARTIE 2024»
LuMaMiJoViSaDu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Toate evenimentele

Sondajul zilei

Ce părere aveți despre simularea Evaluării Naționale pentru clasa a 8-a? Votați ceea ce vi se pare mai important, comentați.

65 voturi | 4 comentarii Vedeţi rezultatele
Propus de: emil Propuneţi un sondaj

Nou pe didactic.ro

Publicați în REVISTA CU ISSN