Jocuri educaţionale

Podul
Adunarea şi scăderea fracţiilor cu acelaşi numitor
Matematica Clasa a IV-a

Baloane
Adunări şi scăderi fără trecere peste ordin
Matematica Clasa a II-a

Fagurele
Noţiunea de fracţie
Matematica Clasa a IV-a

CONCURS REGIONAL "Winter, a magic season / L’hiver, une saison magique"

Mulţi dintre elevii noştri au o creativitate şi o imaginaţie copleşitoare. Lumea care îi înconjoară e o sursă fantastică de inspiraţie, fie că e vorba de colegi, prieteni, natură sau emisiunile şi filmele pe care le vizionează. Până şi jocurile pe calculator îi încurajează să călătorească mental într-o lume diferită şi fascinantă. Singurul impediment pe care îl întâlnim noi ca profesori când lucrăm cu astfel de elevi este că nu scriu decât atunci când le oferim un subiect care îi pasionează,care îi inspiră. Ce sursă de inspiraţie mai interesantă decât iarna, le putem oferi acestor artişti în devenire? Fie că se gândesc la sărbătorile petrecute alături de familie, la focul de lemne din sobă sau la bunătăţile specific sezonului rece, iarna este un anotimp magic. Deşi temperaturile sunt coborâte starea de spirit este una pozitivă.Vrem să le oferim copiilor posibilitatea de a-şi exprima trăirile, emoţiile şi sentimentele în limbile franceză şi engleză. Provocarea nu este doar să scrie despre iarnă, ci să o facă intr-o limbă străină.

Nume proiect: "Winter, a magic season / L’hiver, une saison magique"

Organizatori: Profesorii coordonatori ai proiectului sunt: Pletea Ioana; tel: 0741022569; e-mail: pletea.ioana@yahoo.com Pârâiac Daniela; 0766207988; danaparaiac@yahoo.com Grozea Cristina; 07471081436; grozea.nicu@yahoo.com

Condiţii de participare: Tema concursului este iarna. Ele este organizat pe 3 secţiuni: a) Desene şi colaje b) Poezii c) Compuneri Elevii participanţi în concurs vor fi elevi ai claselor primare şi gimnaziale care studiază limba engleză sau franceză.

Perioadă înscriere: 15.01.2018 - 16.02.2018

Perioadă desfăşurare: 15.01.2018 - 30.03.2018

Scoala Gimnaziala Vulturu, jud Vrancea organizeaza concursul regional  "Winter, a magic season / L’hiver, une saison magique"

Propus de: ioana_pletea | 13.01.2018 00:48 | 1829 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Comentarii (9)

0 0

15.01.2018 20:14 ioana_pletea - Autor

Nu am atasat fisa de inscriere! Ca sa o adaug ar trebui sa public evenimentul din nou! Imi cer scuze pentru greseala! Va rog pe dumneavoastra sa completati datele: Titlul lucrării:

Nume elev:

Clasa:

Nume profesor îndrumător:

E-mail (profesor sau şcoala):

Secţiunea concursului la care participă:

Ṣcoala:

Adresa la care vor fi expediate documentele:

0 0

17.01.2018 18:57 ruxy2015

Buna seara, de ce nu putem trimite parteneriatele prin e-mail scanate si sa le primim la fel? Sa expediem doar lucrarile prin posta.Ar fi mult mai simplu mai ales ca premiile si adeverintele le primim prin email. Poate va ganditi si rectificati. Multumesc si mult succes..

0 0

18.01.2018 06:29 ioana_pletea - Autor

Buna dimineata,
Puteti trimite toate materialele pe e-mail, mai putin desenele sau colajele! Veti primi documentele de la noi tot scanate! E cel mai simplu pentru toata lumea! Am constatat ca multi colegi le prefera prin posta, dar le acceptam si pe e-mail fara probleme!
O zi frumoasa!

0 0

22.01.2018 08:42 delya1973

Buna dimineata.
Pot participa daca scoala este in judetul Dambovita?

0 0

22.01.2018 14:39 ioana_pletea - Autor

Buna ziua,
Desigur ca puteti participa. majoritatea concurentilor sunt din alte judete!

0 0

23.01.2018 19:29 dincaileana

Buna seara! As dori sa particip la acest concurs pentru limba engleza. Cum trebuie sa procedez?

0 0

24.01.2018 20:26 ioana_pletea - Autor

Buna seara,
Fie ne trimiteti documentele in plic pe adresa scolii noastre cu mentiunea pt concursul Winter, a magic season, fie le expediati prin posta electronica pe adresa pletea.ioana@yahoo.com

0 0

29.03.2018 14:25 andriesei_diana

Buna ziua!
Suntem curiosi cand veti posta o lista cu micii castigatori...
O zi frumoasa!

1 0

30.03.2018 15:05 ioana_pletea - Autor

Plicurile cu diplome au plecat spre dumneavoastra! Au fost foarte, foarte multe scoli psarticipante motiv pentru care a durat foarte mult jurizarea si pregatirea plicurilor. Dumneavoastra sunteti din Neamt sau Ialomita? Avem 2 participante cu acelasi nume. Un singur plic de la Piatra Neamt, de dimensiuni mici. L-am inlocuit deja cu unul A 4! Daca sunteti din Ialomita, lasati-mi pe privat adresa de e-mail sa va trimit documentele scanate!

Comentaţi