Jocuri educaţionale

Joc de colorat
Joc de colorat. Culori calde-reci etc.
Matematica Clasa a II-a

Fagurele
Noţiunea de fracţie
Matematica Clasa a IV-a

Curcubeu
Elemente intuitive de geometrie. Forme spaţiale
Matematica Clasa a III-a

CONCURS NATIONAL - Sa cinstim istoria patriei

Va invitam la a V-a editie a Concursului National "Sa cinstim istoria patriei". Sectiunile la care e poate participa sunt: - Activitatea nr. 1 „Istoria, prin ochi de copil ” – concurs de creaţii artistice (compuneri, poezie, pictură); - Activitatea nr. 2 „Locuri prin care am fost, faţă în faţă cu istoria” (concurs de fotografii); - Activitatea nr. 3 - „Crâmpeie din istoria patriei” – prezentări PPT.

Nume proiect: Sa cinstim istoria patriei - concurs national

Organizatori: Şcoala Gimnazială Traian, jud. Bacau, în colaborare cu ISJ Bacău şi Complexul Muzeal "Iulian Antonescu", Bacau

Condiţii de participare: Înscrierea în concurs se face în baza semnării acordului de parteneriat. Adresa de e-mail prin care ne vom transmite parteneriatele (scanate, semnate, stampilate si cu numar d inregistrare) este ioanasuciu91@yahoo.com. Acordurile se vor semna pana pe

Perioadă înscriere: 05.10.2016 - 01.11.2016

Perioadă desfăşurare: 01.12.2016 - 09.06.2017

Elevii se pot înscrie la secţiunea de creaţii literare şi artistico-plastice cu:

a) compuneri:
- eseuri (ca aplicaţie la disciplina istorie)
- portrete literare (ale unor personalităţi istorice)
- evocări istorice (evenimente, scene, etc.)
- compuneri pe tema "patria şi patriotismul"
b) poezie:
- portrete literare;
- evocări istorice;
- lirică patriotică.
c) pictură:
- creaţii ce au ca subiect Ziua Naţională;
- creaţii ce au ca subiect 24 Ianuarie;
- creaţii ce au ca subiect Ziua Eroilor;
- portrete (personalităţi istorice);
- scene de luptă;
- patria şi patriotismul.

Locuri prin care am fost (secţiunea II):

- fotografii ale unor monumente
- fotografii ale unor clădiri istorice
- fotografii ale unor locuri cu rezonanţă istorică
- fotografii ale unor izvoare istorice din diverse surse

Crâmpeie din istoria patriei” – prezentări PPT

-          eseuri

-          prezentări – portret

-          prezentări – eveniment

Propus de: Suciu-Ioana | 06.10.2016 10:49 | 2169 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Teama de incertitudine

Echilibrul emotional

Drepturile Copilului

Valorile morale

Comentarii (29)

0 0

07.10.2016 15:27 mishu85

Buna ziua! Scoala Grajdana, Buzau suntem. Anul acesta exista un numar stabilit de lucrari pe care le putem trimite?

0 0

10.10.2016 20:36 Suciu-Ioana - Autor

Buna seara!

Se vor trimite maximul 6 lucrari (in total, nu pe sectiuni) pentru fiecare scoala participanta. Se vor oferi premii si mentiuni pentru elevi, diplome pentru profesorii coordonatori si o diploma de participare pentru scoala.

0 0

07.10.2016 20:50 cry_2010

Buna seara. Inv.prescolar poate participa ? Ms.

0 0

10.10.2016 20:36 Suciu-Ioana - Autor

Buna seara!

Da, poate participa si invatamantul prescolar!

0 0

11.10.2016 00:11 aurora_18

Concursul se afla in Calendarul activitatilor educative? CAEN sau CAER? Multumesc!

0 0

12.10.2016 20:24 Suciu-Ioana - Autor

Anul trecut a fost in CAERI 25981/28.01.2016, pozitia 225, insa am avut peste 25 de judete participante.

0 0

11.10.2016 16:11 roxanavisss

Buna ziua! Care este modalitatea de trimitere a lucrarilor? Va multumesc!

0 0

12.10.2016 20:25 Suciu-Ioana - Autor

Lucrarile se pot trimite fie online, pe adresa de e-mail specificata, fie prin posta (desene, compuneri) pentru realizarea unor expozitii in scoala.

0 0

15.10.2016 16:04 ioaneielena

Buna ziua"
Care este adresa pe care putem trimite lucrarile copiilor?

0 0

15.10.2016 21:19 roxanavisss

Nu stiu....si eu am intrebat acest lucru...dar le putem trimite online la ioanasuciu91@yahoo.com, daca am inteles eu bine

0 0

19.10.2016 23:41 Suciu-Ioana - Autor

Da, asa este. Iar o parte din lucrari se pot trimite si in plicuri (pentru realizarea unor expozitii in scoala si pentru jurizare, sa avem elemente si in format fizic - desene, compuneri...) pe adresa Scoala Gimnaziala Traian, Strada Principala 199, sat Traian, comuna Traian, judetul Bacau, cod postal 607635.

0 0

15.10.2016 21:20 roxanavisss

Buna seara! Imi puteti spune la ce adresa postala se pot trimite lucrarile copiilor? Va multumesc!

0 0

16.10.2016 12:03 mishu85

Adresa o gasiti in antetul din Protocol.

0 0

16.10.2016 14:05 roxanavisss

Multumesc!

0 0

19.10.2016 23:43 Suciu-Ioana - Autor

Intre timp, s-a schimbat structura protocolului. Inainte de a-l completa pe cel publicat aici, va rog sa ma contactati, pentru a-l trimite prin e-mail pe cel nou (care contine aceleasi informatii, dar cu o alta structura).

Va multumesc pentru intelegere!

0 0

20.10.2016 20:39 GabrielaNV

Pot participa și elevi din Rep. Moldova?

0 0

20.10.2016 21:24 Suciu-Ioana - Autor

Desigur! Va asteptam cu drag! Sa imi trimitei un e-mail, va rog, pentru a va trimite noul parteneriat de colaborare.

0 0

24.10.2016 21:13 GabrielaNV

V-am trimis un email. Sper că nu e prea târziu.

0 0

23.10.2016 23:16 Suciu-Ioana - Autor

Miercuri, 26 octombrie, este ultima zi de inscriere, pentru ca, joi sau vineri, sa depunem proiectul la ISJ.

0 0

27.10.2016 12:44 didel

Buna ziua ! Doresc sa particip la acest concurs si nu stiu care este data limita(data postei ) pentru trimiterea lucrarilor,si daca aveti o fisa de inscriere pentru elevii participanti la concurs. Daca se poate sa-mi trimiteti documentatia mai detaliata pe adresa simonapistae@yahoo.com .Multumesc

0 0

30.10.2016 14:40 eemillyan

se mai poate trimite protocolul de colaborare. in comentarii este o data limita, iar in articolul publicat este o alta data. deci se mai poate trimite protocolul de colaborare

0 0

30.10.2016 16:18 Suciu-Ioana - Autor

Da, se mai pot face inscrieri. Vineri am depus proiectul la ISJ si, intre timp, am reusit sa aduman cele 25 de judete necesare unui proiect national. Trimiteti-mi, va rog, un e-mail pe adresa alimentatiaeco@yahoo.com pentru a va atasa protocolul sau regulamentul.

0 0

31.10.2016 15:39 scoalavoietin

Buna ziua!
Euam descarcat acordul din fisier, este semnat, iar maine il pun la posta imreuna cu lucrarile, este tarziu?

0 0

01.11.2016 00:53 Suciu-Ioana - Autor

Intre timp, structura acordului a fost schimbata. Va rog sa imi trimiteti un e-mail pe ioanasuciu91@yahoo.com pentru a va trimite noua forma a parteneriatului.

Este foarte bine asa cum v-ati gandit sa trimiteti materialele, mai devreme. Va multumim pentru colaborare!

0 0

30.10.2016 19:37 mihagabrian

Buna seara.Imi puteti spune va rog, care este data limita de trimitere a lucrarilor? Multumesc.

0 0

30.10.2016 20:26 Suciu-Ioana - Autor

Lucrarile se pot trimite pana in aprilie 2017 pentru ca, spre finalul anuui scolar, sa aiba loc jurizarea.

0 0

30.10.2016 20:29 Suciu-Ioana - Autor

Imi cer scuze, eemilyan! Trimiteti-mi pe adresa ioanasuciu91@yahoo.com. Pe cealalta adresa o facusem pentru celalalt proiect national, "Sanatate printr-o alimentatie eco", si am incurcat comentariile.

0 0

31.10.2016 10:21 alinagrozea

Buna ziua, cum putem primi pe email astfel de notificari? Ne-ar placea mult sa participe si elevii din scoala noastra la astfel de concursuri:)

0 0

10.07.2017 09:32 scoalavoietin

Buna ziua!
Cand aflam rezultatele la concurs?