Jocuri educaţionale

Întrecerea
Folosirea parantezelor în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

Duelul primăverii
Probleme care se rezolvă prin 1-2 operaţii
Matematica Clasa a II-a

Liliacul somnoros
Ordinea operaţiilor
Matematica Clasa a III-a

Festivalul internațional „Arta și tradiția în Europa”- ediția a IX-a

SECȚIUNEA I: SESIUNE DE COMUNICARI STIINTIFICE. Lansarea cartii sesiunii (studii de specialitate). SECȚIUNEA II: CONCURS DE DESENE ȘI FOTOGRAFII. Grup țintă: preșcolari, elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal

Nume proiect: Festivalul internațional „Arta și tradiția în Europa”- ediția a IX-a, CAER: 2017, 2016, 2015, 2014. CAEN: 2013, 2012, 2011,2010

Organizatori: Ministerul Educatiei Nationale din Romania, Inspectoratul Scolar al Judetului Iasi, Casa Corpului Didactic "Spiru Haret" Iași, Scoala "Nicolae Iorga" Iasi

Condiţii de participare: SECTIUNEA I: Grup tinta: cadre didactice din învăţământul preuniversitar şi universitar, doctoranzi. Taxa de participare: 50 ron/ articol. SECTIUNEA II: Concurs de desene și fotografii. Nu se percepe taxa.

Perioadă înscriere: 10.07.2018 - 10.08.2018

Perioadă desfăşurare: 17.07.2018 - 31.08.2018

SECTIUNEA I - Sesiune de comunicari stiintifice. Condiții de redactare: Textele vor respecta tematica de arta sau traditie  vor fi redactate în limba română, engleză sau franceză, în format A5. Textele în limba română vor conține diacritice. Bibliografia va fi consemnată la sfârșitul articolului, numerotată,  în următoarea ordine: numele și prenumele autorului, titlul lucrării, editura, anul. Expedierea fisei de inscriere si a textelor se va face până pe data de 10 august 2018 prin e-mail la adresa de e-mail artasitraditia10@gmail.com Articolele/ textele vor fi publicate în volumul IX: "Studii de specialitate", înregistrat ISSN - 2067-6719,Editura „Spiru Haret” a  Casei Corpului Didactic Iași – CNCSIS, cod 247.Nr. de pagini: cadrele didactice universitare = 6 pagini A5, doctoranzi = 4 pagini A5, cadrele didactice preuniversitare = 3 pagini A5. Sesiunea de comunicari si lansarea cartii vor avea loc pe data de 31 august 2018, ora 10.00  la Casa Corpului Didactic Iasi. Prin înscriere participanţii la sesiunea de comunicari stiintifice sunt de acord sa achite taxa de participare la aceasta publicatie (50 RON - incontul BRD - COD IBAN - RO44BRDE24OSV42584022400) si ca aceasta să fie folosită de către coordonatorii proiectului pentru organizarea evenimentului si realizarea materialelor menționate în invitație.

SECȚIUNEA II - Concurs de desene și fotografii.Grup țintă:preșcolari, elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal. Lucrările înscrise trebuie sa respecte tematica de arta si traditie europeana și să fie originale. Înscrierea la concurs se va face prin trimiterea fișei de înscriere la adresa:artasitraditia10@gmail.com Lucrările înscrise trebuie sa respecte tematica de arta si traditie europeana și să fie originale. Concurentii din afara municipiului Iași vor expedia lucrarile prin poștă până pe data de 10 august 2018 la adresa Casa Corpului Didactic Iasi, str. Octav Botez nr. 2 A. Nu se percepe taxa de participare. Diplomele de participare si de premiu vor fi trimise prin e-mail.

Interes general | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: Carmen-Sirbu | 17.07.2018 10:15 | 1849 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Atitudinea si inteligenta

Increderea in sine

Agilitate emotionala

Echilibrul emotional

Comentarii (18)

0 0

19.07.2018 08:57 Chirita1982

care sunt conditiile de redactare, va rog?

0 0

19.07.2018 11:34 Carmen-Sirbu - Autor

Buna ziua. Am incercat sa postez pe forum un model dar nu stiu de ce nu s-a putut.
Condiții de redactare: Textele vor respecta tematica de arta sau traditie vor fi redactate în limba română, engleză sau franceză, în format A5. Textele în limba română vor conține diacritice.
Bibliografia va fi consemnată la sfârșitul articolului, numerotată, în următoarea ordine: numele și prenumele autorului, titlul lucrării, editura, anul.
Expedierea fisei de inscriere si a textelor se va face până pe data de 10 august 2018 prin e-mail la adresa artasitraditia10@gmail.com
Articolele/ textele vor fi publicate în cartea Studii de specialitate – volumul VIII, înregistrat ISSN - 2067-6719, Editura „Spiru Haret” a Casei Corpului Didactic Iași – CNCSIS, cod 247.
Nr. de pagini:
Cadrele didactice universitare = 6 pagini / A5
Doctoranzi = 4 pagini / A5
Artisti plastici = 3 pagini/ A5
Cadrele didactice preuniversitare = 3 pagini / A5
Studenți = 2 pagini / A5
Articolele se primesc pana pe data de 10 august 2018

0 0

19.07.2018 11:35 Carmen-Sirbu - Autor

Buna ziua. Am incercat sa postez pe forum un model dar nu stiu de ce nu s-a putut.
Condiții de redactare: Textele vor respecta tematica de arta sau traditie vor fi redactate în limba română, engleză sau franceză, în format A5. Textele în limba română vor conține diacritice.
Bibliografia va fi consemnată la sfârșitul articolului, numerotată, în următoarea ordine: numele și prenumele autorului, titlul lucrării, editura, anul.
Expedierea fisei de inscriere si a textelor se va face până pe data de 10 august 2018 prin e-mail la adresa artasitraditia10@gmail.com
Articolele/ textele vor fi publicate în cartea Studii de specialitate – volumul VIII, înregistrat ISSN - 2067-6719, Editura „Spiru Haret” a Casei Corpului Didactic Iași – CNCSIS, cod 247.
Nr. de pagini:
Cadrele didactice universitare = 6 pagini / A5
Doctoranzi = 4 pagini / A5
Artisti plastici = 3 pagini/ A5
Cadrele didactice preuniversitare = 3 pagini / A5
Studenți = 2 pagini / A5
Articolele se primesc pana pe data de 10 august 2018

0 0

19.07.2018 11:44 Carmen-Sirbu - Autor

Daca sunteti cadru didactic preuniversitar articolul trebuie sa aibe 3 pagini A5 (fontul Arial 10). Chiar daca n-o sa va iasa o aranjare extraordinara in pagina ca nu suntem toti graficieni nu va faceti probleme pentru ca lucram cu redactor si le aranjam la editura. Va rog doar sa semnati articolul, sa puneti diacriticile si sa consemnati bibliografia

0 0

19.07.2018 12:28 Carmen-Sirbu - Autor

Link-ul de pe forum: https://forum.didactic.ro/festivalul-interna-ional-arta-i-tradi-ia-in-europa-ix-t24865.html#p219168

0 0

21.07.2018 11:14 Arheolog

Anul acesta festivalul nu mai este inscris in CAER?

0 0

21.07.2018 21:14 liliana22

Dacă participam cu fotografii se primesc adeverințe. Tocmai ce am postat pe didactic.

0 0

22.07.2018 07:37 Carmen-Sirbu - Autor

Elevii care participa la sectiunea de concurs primesc diplome de premiu sau de participare. Le primiti in format electronic prin mail si le listati dvs. Dvs. sunteti trecuta pe diplome in calitate de coordonator

0 0

02.08.2018 10:34 Iulian1955

Fotografiile pot fi scoase și la imprimantă color sau numai la un laborator foto?

0 0

02.08.2018 12:13 Carmen-Sirbu - Autor

Fotografiile pot fi listate si la imprimanta color

0 0

07.08.2018 15:02 BendorfeanIoanaBianca

Buna seara,
Este valabila inscrierea prin posta?
Am trimis deja lucrarile copiilor si fisa de inscriere completata de mana deoarece pe site am gasit-o doar in PDF si nu am putut-o completa.
Astept raspuns si va multumesc,
Ioana Bianca Bendorfean

0 0

09.08.2018 12:45 puigan

Cred ca este o greseala la codul IBAN. Apare ca invalid, am verificat. Oare sa fie cifra 0 si nu litera O inainte de SV (la verificare da ca asa e valid, dar...)? Am incercat sa trimit banii si nu reusesc. Puteti sa dati si un nume de beneficiar (se cere la transferul bancar). Multumesc!

0 0

09.08.2018 18:03 Carmen-Sirbu - Autor

RO44BRDE24OSV42584022400

0 0

09.08.2018 19:07 BendorfeanIoanaBianca

Va rog sa-mi spuneti daca este valabilă înscrierea prin posta!
Va multumesc!

0 0

10.08.2018 05:50 Carmen-Sirbu - Autor

Va rog sa ne trimiteti mesaj pe mail ca sa va atasam fisa de inscriere in word

0 0

10.08.2018 06:42 BendorfeanIoanaBianca

Bine!
Multumesc!

0 0

10.08.2018 10:46 Carmen-Sirbu - Autor

Articolele le putem primi pana luni inclusiv

0 0

27.09.2018 17:26 BendorfeanIoanaBianca

Buna seara,
Cand se vor anunta rezultatele de la - Sectiunea - desen?
Multumesc!

Comentaţi