Jocuri educaţionale

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a IV-a

Provizii
Factor comun
Matematica Clasa a III-a

Dale
Forme geometrice în plan
Matematica Clasa a VI-a

Concursul Regional de Creație Literară și Reviste Școlare Mihai Eminescu, editia a XXIII-a,

Concursul are două secţiuni: I. Creaţie literară a. PROZĂ (o creaţie de 2-3 pagini) sau/ şi b. POEZIE (3 creaţii lirice) Temele propuse: - pentru clasele a V- a şi a VI- a: Eu și emoțiile mele, Eroii mei, Prietenia, Familia, Lectura- portal către lume - pentru clasele a VII - a şi a VIII- a: Adolescenţa, Pagină de jurnal, Călător prin lume.

Nume proiect: Concursul Regional de Creație Literară și Reviste Școlare Mihai Eminescu, editia a XXIII-a,

Organizatori: Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu

Condiţii de participare: Concursul se adresează elevilor din clasele V-VIII şi coordonatorilor de publicaţii şcolare.

Perioadă înscriere: 18.11.2019 - 21.12.2019

Perioadă desfăşurare: 18.11.2019 - 15.01.2020

Lucrările vor fi tehnoredactate în Times New Roman 12, la 1 ½ rânduri. Sub titlul textului se precizează tema şi clasa. În colţul din dreapta (secretizat de către participant) se specifică următoarele: numele şi prenumele elevului participant, școala, numele profesorului îndrumător, adresa şi telefonul şcolii de provenienţă.Participă şcolile care au editat reviste literar-artistice sau magazin , ce abordează dimensiunile educaţiei, culturii şi cercetării (inclusiv cele realizate în cadrul proiectelor educative europene).
Sunt acceptate publicaţiile cu ISSN care au minimum 2 numere apărute, la nivel de clasă sau de unitate de învăţământ, în anii şcolari anteriori/ în anul şcolar 2019-2020, însoţite de fişa de înscriere din anexă.

 

Propus de: 16evelina | 18.11.2019 21:18 | 1167 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Rusinea la parinti

Echilibrul emotional

Tulburarea exploziva intermitenta

Echilibrul emotional

Comentarii (10)

1 0

19.11.2019 07:00 Andra-mihaela07

Unde se trimit lucrările?

0 0

19.11.2019 22:08 16evelina - Autor

Lucrările şi revistele vor fi trimise pe adresa :
Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu
Aleea Cutezătorilor, Nr. 2, Cartier Hipodrom, cod poştal 810269; loc. Brăila.

0 0

21.11.2019 10:28 danielfanica32

Cate lucrari trebuie trimise la Sectiunea Creatie literara? Pentru prima sectiune nu avem fisa de inscriere?
Va multumesc!

0 0

21.11.2019 21:10 16evelina - Autor

Pentru creatie nu este fisa de inscriere. Poezie- 3 texte, proza- 1 text narativ minimum 2 pagini. Sunt precizările pe prima pagina din regulament.

0 0

28.11.2019 07:20 2008miro

La secțiunea reviste școlare pot participa și cei de la nivel liceal?

0 0

01.12.2019 21:45 16evelina - Autor

Doar nivel gimnazial.

0 0

02.12.2019 05:27 mraluk1

La secțiunea de reviste școlare se trimit ultimele doua numere plus fisa de înscriere?

0 0

02.12.2019 21:07 16evelina - Autor

Da, se trimit ultimele doua numere si pe fisa de inscriere colectivul de redactie etc..

2 0