Jocuri educaţionale

Pericol de explozie
Adunări şi scăderi în concentrul 0-10000
Matematica Clasa a III-a

Fagurele
Noţiunea de fracţie
Matematica Clasa a IV-a

Cu răţuştele la culcare
Formarea numerelor. Clasa miilor, clasa unităţilor
Matematica Clasa a III-a

CONCURS INTERJUDEŢEAN TRILINGV DE CREAŢIE LITERARĂ “IDENTITATEA ŞCOLII - IDENTITATEA NOASTRĂ”

Colegiul Naţional Vocaţional “Nicolae Titulescu”, Slatina-Olt, Şcoala Gimnazială Găneasa, Găneasa-Olt, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt, organizează a-V-a ediţie a Concursului Interjudeţean de Creaţie Literară –“Identitatea şcolii – Identitatea noastră”, care se adresează elevilor claselor V–XII. NU SE PERCEPE TAXA DE PARTICIPARE !

Nume proiect: CONCURS INTERJUDEŢEAN TRILINGV DE CREAŢIE LITERARĂ “IDENTITATEA ŞCOLII - IDENTITATEA NOASTRĂ”

Organizatori: Colegiul Naţional Vocaţional “Nicolae Titulescu”, Slatina-Olt, Şcoala Gimnazială Găneasa, Găneasa-Olt, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt

Condiţii de participare: Regulamentul concursului : Concursul se va desfăşura deopotrivă pentru disciplinele : limba română, limba engleză, limba franceză – Secţiunea creaţie literară a) Poezie (nu mai puţin de 10 versuri) b) Proză (clasele V-VIII, creaţie de

Perioadă înscriere: 10.10.2016 - 28.02.2017

Perioadă desfăşurare: 06.03.2017 - 31.03.2017

Regulamentul concursului :

Concursul se va desfăşura deopotrivă pentru disciplinele : limba română, limba engleză, limba franceză Secţiunea creaţie literară

a) Poezie (nu mai puţin de 10 versuri)

b) Proză (clasele V-VIII, creaţie de ½ -1 pagină; clasele IX-XII, creaţie de 1-2 pagini).

Lucrările vor fi tehnoredactate în Times New Roman 12, la 1 ½ rânduri. Sub titlul textului se precizeză clasa. În colţul din dreapta (secretizat de către participant) se specifică următoarele: numele şi prenumele elevului participant, clasa,  numele profesorului îndrumător, adresa/telefon/e-mail şcoală sau profesor.

Fiecare şcoală va participa cu cel mult 4 lucrări pentru fiecare an de studiu ! (dupa o selecție prealabilă făcută în urma organizării unei etape la nivel de unitate școlară).

Tema propusă

- reiese din titlul concursului: cum se reflectă identitatea patronului spiritual al şcolii asupra personalităţii şi dezvoltării elevilor şcolii / sau ideea de şcoală şi studiu în viaţa / identitatea elevilor; sau rolul educaţiei în dezvoltarea elevilor ca ,,oameni.

III. Grila de evaluare a creaţiilor literare:

- încadrarea în tema propusă;

- modalităţile de expresie, tehnicile de construcţie a textului în funcţie de de tema/genul literar abordat;

- abordarea originală  a temei;

- respectarea normelor gramaticale  în vigoare.

 

Propus de: claudia_neacsa | 09.11.2016 15:44 | 1522 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Managementul clasei de elevi

Comunicarea cu cadrele didactice
Note mici la scoala
Violenta la scoala

Dintii sparti la copii

Educatie pentru sanatate

Tulburarea de opozitionism

Echilibrul emotional

Comentarii (11)

0 0

09.11.2016 18:57 Katie-Scarlett

Buna seara! Puteti adauga acordul de parteneriat? Va multumesc!

0 0

09.11.2016 21:08 claudia_neacsa - Autor

Va rog sa imi scrieti pe mail
claudia_neacsa@yahoo.com si va trimit tot ce este necesar.

0 0

29.11.2016 20:26 mihaela_mariana

Buna seara. Si eu sunt interesata. Puteti sa imi trimiteti si mie acordul de parteneriat pe adresa mihaela.fm83@gmail.com. Va multumesc

0 0

08.12.2016 19:42 b34alynutza

Buna seara. Si eu sunt interesata. Puteti sa imi trimiteti si mie acordul de parteneriat pe adresa ottialina@yahoo.com. Va multumesc!

0 0

21.12.2016 11:03 oanaambrono

Buna ziua ! Un acord de partneriat ne puteti trimite ? byutza2@gmail.com Multumim si spor in toate!

0 0

18.01.2017 21:21 magda_ion79

Buna seara!As dori si eu un acord de parteneriat pe adresa magda_ion79@yahoo.com.

0 0

31.01.2017 12:18 roxynyna

Buna seara! Si eu sunt interesata. Puteti sa imi trimiteti si mie acordul de parteneriat pe adresa: neagu.roxana86@yahoo.com ? Va multumesc!

0 0

21.02.2017 11:24 tremurici_ionela

Buna seara! Si eu sunt interesata. Puteti sa imi trimiteti si mie acordul de parteneriat pe adresa: ionela_2012@yahoo.com ? Va multumesc!

0 0

24.02.2017 22:27 diateacher

Vă rog să-mi trimiteți un acord de parteneriat pentru colaborare pe adresa hotea_dia@yahoo.com.
Mulțumesc și mult succes!

0 0

27.02.2017 21:15 anca-elena29

Bună seara! Ca elev cum aș putea sa m-a înscriu?

0 0

01.03.2017 22:16 claudia_neacsa - Autor

Buna seara,
In acelasi mod... sau trimiteti pe adresa de email specificata mai sus, lucrarea.

Comentaţi