Jocuri educaţionale

Încurcatura geografică
Harta fizică a României. Puzzle
Geografie Clasa a VIII-a

Foca la distracţie
Adunări şi scăderi în concentrul 0-10000
Matematica Clasa a III-a

Ispita fructelor
Ordinea operaţiilor şi folosirea parantezelor rotunde în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

Proiecte europene derulate in cadrul Programului Leonardo da Vinci/Exercitiul 2002

Grup Scolar Industrial Constructii Montaj Brasov a derulat in calitate de promotor/partener trei proiecte europene pentru elevii de la specializarile: aritectura, arte ambientale si design, constructii si lucrari publice
Primul proiect al scolii din acest an RO/2002/89094(al cincilea din anul 2000), in calitate de promotor, este cel din Franta, la Rouen. Au participat 9 elevi si un profesor insotitor. Stagiul de trei saptamani a constat din instruire teoretica realizata in limba franceza la cateva discipline de baza si instruire practica la firme de specialitate si santiere din Rouen. Elevii au vizitat palatele Versailles si Louvre, au fost la Marea Manecii si au facut turul oreselor Rouen si Paris.
Al doilea proiect LdV, RO/2002/89095 s-a derulat la Malaga, in Spania pentru un grup de 9 elevi din clasele a X-a si a XI-a si un profesor insotitor. Stagiul de trei saptamani s-a axat pe: cursuri de limba spaniola pentru incepatori si vizite de studiu la Parcul tehnologic, firme de constructii, arhitectura si design. Unul dintre elevi, bun cunoscator al programului de proiectare ACAD, a efectuat un stagiu de practica de 2 saptamani la una din firmele de proiectare din Malaga. Elevii au vizitat o serie de obiective turistice din Malaga, Sevilla, Granada, care le-au facilitat un prim contact cu civilizatia si cultura spaniola.
Cele doua proiecte au fiecare o alocatie financiara de aproximativ 1520 Euro/participant si s-au finalizat cu certificate lingvistice, de participare la instruire teoretica si practica/vizite tehnice de studiu.
Al treilea proiect Leonardo al scolii-Mikkeli Professionals 1/2002, in calitate de partener, s-a derulat in Brasov, la sediul scolii noastre si in cadrul firmei ICCO Construct. Participantii su fost 2 tineri finlandezi formati la Vocational School of Mikkeli si trei profesori care i-au insotit, doi la inceputul perioadei si unul la finalul ei. Elevii au participat la cursuri de limba engleza-romana si informatica in cadrul scolii noastre, iar instruirea practica(pereti din Rigips si finisaje) s-a efectuat in atelierele scolii-trei zile si la unul din punctele de lucru ale firmei ICCO: Banca Pyraeus. Au vizitat in aceasta perioada, impreuna cu elevii din clasele mari din scoala noastra: castelul Bran, Sighisoara, statiunea Poiana Brasov si au participat la excursii in imprejurimi(Tampa, Pietrele lui Solomon etc.).
Reprezentantii finlandezi de la Mikkeli Vocational College veniti pentru a doua oara in Romania (au fost si in noiembrie 2001, dupa vizita unui grup din scoala noastra in martie 2001) s-au declarat foarte multumiti de programul oferit de noi, precum si de locurile de practica adecvate pregatirii elevilor lor.
Toate cele trei proiecte prezentate, prin obietivele propuse si rezultatele obtinute, au oferit participantilor experiente deosebite de viata, de munca, de colaboarre si integrare europeana.
Director,
Prof. Virginia Lepadat

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: gini | 24.05.2004 17:54 | 3026 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Carti online gratis

Lectura obligatorie
Lectura suplimentara

Teatru online pentru copii si parinti

Metode alternative de educatie

Comentarii (1)

0 0

24.05.2004 22:22 emil

V-as ruga, daca se poate, o pagina web!

Aveti?

MultumescEmil Onea

Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.

Azi: 86 evenimente

«MARTIE 2020»
LuMaMiJoViSaDu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Toate evenimentele

Fotografia zilei


Stăm acasă!

Propus de: bianca_badita

Sondajul zilei

Cum lucraţi în această perioadă cu elevii?

137 voturi | 7 comentarii Vedeţi rezultatele
Propus de: ioana_popescu Propuneţi un sondaj

Nou pe didactic.ro

Accesaţi Lecţii online şi împărtăşiţi colegilor ideile dvs.