Jocuri educaţionale

Încurcatura geografică
Harta fizică a României. Puzzle
Geografie Clasa a VIII-a

Girafa la dietă
Aflarea termenului necunoscut. Metoda balanţei
Matematica Clasa a III-a

Ispita fructelor
Ordinea operaţiilor şi folosirea parantezelor rotunde în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

Proiecte europene derulate in cadrul Programului Leonardo da Vinci/Exercitiul 2002

Grup Scolar Industrial Constructii Montaj Brasov a derulat in calitate de promotor/partener trei proiecte europene pentru elevii de la specializarile: aritectura, arte ambientale si design, constructii si lucrari publice
Primul proiect al scolii din acest an RO/2002/89094(al cincilea din anul 2000), in calitate de promotor, este cel din Franta, la Rouen. Au participat 9 elevi si un profesor insotitor. Stagiul de trei saptamani a constat din instruire teoretica realizata in limba franceza la cateva discipline de baza si instruire practica la firme de specialitate si santiere din Rouen. Elevii au vizitat palatele Versailles si Louvre, au fost la Marea Manecii si au facut turul oreselor Rouen si Paris.
Al doilea proiect LdV, RO/2002/89095 s-a derulat la Malaga, in Spania pentru un grup de 9 elevi din clasele a X-a si a XI-a si un profesor insotitor. Stagiul de trei saptamani s-a axat pe: cursuri de limba spaniola pentru incepatori si vizite de studiu la Parcul tehnologic, firme de constructii, arhitectura si design. Unul dintre elevi, bun cunoscator al programului de proiectare ACAD, a efectuat un stagiu de practica de 2 saptamani la una din firmele de proiectare din Malaga. Elevii au vizitat o serie de obiective turistice din Malaga, Sevilla, Granada, care le-au facilitat un prim contact cu civilizatia si cultura spaniola.
Cele doua proiecte au fiecare o alocatie financiara de aproximativ 1520 Euro/participant si s-au finalizat cu certificate lingvistice, de participare la instruire teoretica si practica/vizite tehnice de studiu.
Al treilea proiect Leonardo al scolii-Mikkeli Professionals 1/2002, in calitate de partener, s-a derulat in Brasov, la sediul scolii noastre si in cadrul firmei ICCO Construct. Participantii su fost 2 tineri finlandezi formati la Vocational School of Mikkeli si trei profesori care i-au insotit, doi la inceputul perioadei si unul la finalul ei. Elevii au participat la cursuri de limba engleza-romana si informatica in cadrul scolii noastre, iar instruirea practica(pereti din Rigips si finisaje) s-a efectuat in atelierele scolii-trei zile si la unul din punctele de lucru ale firmei ICCO: Banca Pyraeus. Au vizitat in aceasta perioada, impreuna cu elevii din clasele mari din scoala noastra: castelul Bran, Sighisoara, statiunea Poiana Brasov si au participat la excursii in imprejurimi(Tampa, Pietrele lui Solomon etc.).
Reprezentantii finlandezi de la Mikkeli Vocational College veniti pentru a doua oara in Romania (au fost si in noiembrie 2001, dupa vizita unui grup din scoala noastra in martie 2001) s-au declarat foarte multumiti de programul oferit de noi, precum si de locurile de practica adecvate pregatirii elevilor lor.
Toate cele trei proiecte prezentate, prin obietivele propuse si rezultatele obtinute, au oferit participantilor experiente deosebite de viata, de munca, de colaboarre si integrare europeana.
Director,
Prof. Virginia Lepadat

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: gini | 24.05.2004 17:54 | 3012 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Parinte echilibrat, copil cooperant

Comunicarea parinte - copil
Echilibrul emotional

Comentarii (1)

0 0

24.05.2004 22:22 emil

V-as ruga, daca se poate, o pagina web!

Aveti?

MultumescEmil Onea

Comentaţi

Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.

Azi: 9 evenimente

«OCTOMBRIE 2019»
LuMaMiJoViSaDu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Toate evenimentele

Fotografia zilei


SCOALA MEA

Propus de: getau2009

Sondajul zilei

Ce procent din totalul "hârtiilor" pe care le produceți in activitatea dumneavoastră didactica sunt inutile (nu va sunt de folos la clasa, nu sunt relevante, nu sustin procesul didactic etc)

364 voturi | 6 comentarii Vedeţi rezultatele
Propus de: magghyc Propuneţi un sondaj

Nou pe didactic.ro

Pentru cadrele didactice din preuniversitar: Abonaţi-vă la Premium și puteţi avea mai multe puncte la dosarul personal!