Jocuri educaţionale

Curcubeu
Elemente intuitive de geometrie. Forme spaţiale
Matematica Clasa a III-a

Podul
Adunarea şi scăderea fracţiilor cu acelaşi numitor
Matematica Clasa a IV-a

Provizii
Factor comun
Matematica Clasa a III-a

SIMPOZIONULUI INTERNAȚIONAL „METODE INTERACTIVE ȘI BUNE PRACTICI PENTRU PREVENIREA ABANDONULUI ȘCOLAR ÎN ȘCOLILE EUROPENE”/ INTERACTIVE METHODS AND GOOD PRACTICE FOR PREVENTING DROPOUT IN EUROPEAN SCHOOLS

Simpozionul va reprezenta un prilej de a valorifica bunele practici europene cu privire la metode și tehnici de combatere a abandonului școlar și se va centra, prioritar, pe creativitatea şi experienţa didactică, stimulând familiarizarea cu metodele şi mijloacele moderne de învățare folosite în procesul educativ actual. Astfel, simpozionul va constitui un bun prilej pentru promovarea și diseminarea unor abordări diverse ale metodelor active și interactive de predare utilizate în activitățile didactice, cât și o oportunitate pentru realizarea unui schimb de bune practici între profesori de diferite discipline, din diferite sisteme educaționale ale Uniunii Europene.

Nume proiect: Simpozionul Internațional „Metode interactive și bune practici pentru integrarea școlară și prevenirea abandonului școlar în școlile organizat în cadrul proiectului Erasmus+ „MADD-music, art, drama, dance in the classroom’’.

Organizatori: Colegiul Tehnic de Electronică și Telecomunicații „Gheorghe Mârzescu” Iasi Parteneri din cadrul proiectului si ai scolilor participante in cadrul proiectului Erasmus+ MADD: FINLAND, CROAȚIA,GREECE,PORTUGALIA

Condiţii de participare: Secțiuni: 1.Metode interactive de predare și învățare în învățământul primar; exemple de lecții MADD; 2. Rolul muzicii, artei, dramatizării, dansului și sportului în activitatea didactică; 3. Schimbul de strategii și bun

Perioadă înscriere: 17.02.2019 - 05.05.2019

Perioadă desfăşurare: 22.05.2019

Scop: Prevenirea abandonului școlar și creșterea calității actului educațional, a caracterului inovator și a dimensiunii europene în învățământul preuniversitar.

            Obiective specifice:

         -schimbul de experiență privind abordări pedagogice și manageriale inovatoare în școlile din țările partenere;

         - schimbul de bune practici referitoare la prevenirea abandonului școlar;

         - promovarea activității de cooperare între instituții de învățământ;

         - consolidarea dimensiunii europene în educație.

Grup țintă:

            Simpozionul științific se adresează cadrelor didactice din școlile generale și liceele din țară și din celelalte țări partenere, în vederea elaborării unor lucrări pe tema proiectului.

Interes general | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: Denisa09 | 17.02.2019 20:40 | 12778 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Gestionarea esecului

Increderea in sine

Rutina de dimineata in vacanta

Vacanta in familie

Comentarii (18)

0 0

18.02.2019 13:04 mariana64

Gradinitele pot participa?
Diploma va fi semnata si de tarile partenere?
Multumesc pentru raspuns!

0 0

24.02.2019 11:40 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Pot participa cadrele didactice din mediul prescolar indirect.
Diplomele dunt semnate de unitatea coordonatoare a simpozionului.

0 0

18.02.2019 14:37 elenika

Simpozionul este avizat MEN?

0 0

24.02.2019 11:41 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Simpozionul nu este avizat MEN.

0 0

20.02.2019 15:27 lavinia1982

Va salut! Ce anume trebuie să facă cadrul didactic? Este in regulă dacă participă la simpozion doar un profesor dintr-o unitate? 0-IV
Multumesc!

0 0

24.02.2019 11:43 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Un cadru didactic trebuie sa realizeze lucrarea in limba engleza conform regulamentului simpozionului si pe tematica propusa.
Pot participa unul sau mai multe cadre didactice dintr-o unitate scolara dar nu mai mult de 2 cu acceasi lucrare.

0 0

21.02.2019 04:21 dorina_paulin

Prezența este obligatorie sau se pot trimite doar lucrările? Ce costuri presupune acest simpozion?

0 0

24.02.2019 11:44 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Participarea poate fi directa su indirecta.
Detaliile sunt prezentate in regulamentul atasat ca document pe site-ul didactic. ro.

0 0

21.02.2019 19:49 mangu

In ce consta activitatea cadrului didactic,prezentare materiale pe tema data sau si prezenta?Costuri?

0 0

24.02.2019 11:46 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Cadrul didactic trebuie sa realizeze lucrarea in limba engleza pe tematica simpozionului.
Participarea poate fi directa sau indirecta.
Toate detaliile sunt in regulament.

0 0

22.02.2019 11:09 RamonaBotis

Vă rog să mă informați dacă liceele tehnogice pot participa la acest simpozion. Mulțumesc!

0 0

24.02.2019 11:46 Denisa09 - Autor

Buna ziua!
Pot participa si cadrele didactice din liceele tehnologice.

0 0

02.04.2019 18:52 dindiri

Bună seara!
Aș dori și eu fișa de înscriere de la simpozion!Am găsit-o numai în pdf și nu o pot prelucra..
Adresa mea: wwwcarmenbadeac@yahoo.com
Vă mulțumesc!

0 0

10.04.2019 17:34 Denisa09 - Autor

Buna seara!
Fisa de inscriere se poate converti online din pdf in word.
Va multumim pentru interesul acordat!

0 0

08.04.2019 15:41 andam_mail

Si eu vreau sa particip! alexandram_mail@yahoo.com

0 0

10.04.2019 17:35 Denisa09 - Autor

Buna seara!
Documentele necesare participarii sunt atasate acestui mesaj publicat anterior.
Va multumim pentru interesul acordat!

0 0

29.04.2019 13:20 niculagabriela

Buna ziua! Lucrarile in romana nu sunt bune?

0 0

02.05.2019 09:02 Denisa09 - Autor

Hristos a înviat!
Fiind simpozion internațional, lucrările trebuie obligatoriu în limba engleza.