Elevii români au obținut douǎ medalii de aur și două de argint la cea de-a 32-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Informatică pentru Seniori, organizată în acest an la Udine, Italia, în perioada 25 sept - 1 oct 2025.
Cine sunt elevii premiați:
- Matei Neacșu, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de aur
- Mihai Valeriu Voicu, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de aur
- Alexandru Dima, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de argint
- Mircea Maxim Rebengiuc, Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, București, medalie de argint
Echipa țării noastre a fost coordonată de reprezentanții Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică (SEPI), care a asigurat selecția și pregătirea loturilor reprezentative: prof. Petru-Simion Oprița de la Liceul “Regina Maria”, Dorohoi, vicepreședinte al SEPI, și Livia Măgureanu, membru în consiliul director al SEPI.
Coordonarea organizatorică din partea Ministerului Educației și Cercetării a fost asigurată de Georgeta Crăciunescu, consilier MEC, și Naghi Elisabeta Ana, inspector MEC.
Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Seniori a însemnat punctul culminant în activitatea competiţională de informatică pentru seniori.
Sursa: Ministerul Educației/Facebook
Comentarii (0)
Nu există niciun comentariu
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.