Jocuri educaţionale

Ispita fructelor
Ordinea operaţiilor şi folosirea parantezelor rotunde în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

Testoasa
Elemente intuitive de geometrie. Forme plane
Matematica Clasa a III-a

Întrecerea
Folosirea parantezelor în exerciţii
Matematica Clasa a III-a

PROIECT NATIONAL - Sanatate printr-o alimentatie eco

Activitatea 1 - Aplicare de chestionare cu privire la obiceiurile sanatoase de alimentatie si insumarea si interpretarea rezultatelor intr-o prezentare PPT. Activitatea 2 - Confectionare de pliante de prezentare a proectului care vor fi distribuite beneficiarilor indirecti (parinti, comunitate). Activitatea 3 - Prezentari si realizarea de compozitii plastice pe tema importantei unei alimentatii echilibrate. Activitatea 4 - Vizionarea filmului educativ Älimentatia, intre obezitate si infometare". Activitatea 5 - realizarea piramidei alimentatiei din carton si ambalaje colorate. Activitatea 6 - Confectionarea de costume sau accesorii vestimentare reprezentand fructe si legume. Activitatea 7 - Mese rotunde cu privire la modul de alimentare in perioada postului crestinesc. Activitatea 8 - Activitate practica: salata de legume si salata de fructe. Confectionare de afise cu sloganuri in care sa se argumenteze importanta fructelor si legumelor. Activitatea 9 - Selectarea de catre fiecare scoala a cate 5 produse de la fiecare activitate si inscrierea lor in concurs conform regulamentului. Vor avea loc jurizarea si premierea.

Nume proiect: PROIECT NATIONAL - Sanatate printr-o alimentatie eco

Organizatori: Scoala Gimnaziala Traian, jud. Bacau, in parteneriat cu ISJ Bacau.

Condiţii de participare: Înscrierea în concurs se face în baza semnării acordului de parteneriat. Schimbul de parteneriate scanate, semnate, stampilate si cu numar de inregistrare se va face pe adresa de e-mail ioanasuciu91@yahoo.com Nu se percep taxe de înscriere/partic

Perioadă înscriere: 05.10.2016 - 10.11.2016

Perioadă desfăşurare: 05.10.2016 - 09.06.2017

Activităţi propuse, în ordinea în care se vor desfăşura :

Suntem ceea ce mâncăm!

Sănătatea – darul cel mai de preţ

Oglinda stării de sănătate

Alimentaţia între înfometare şi obezitate

Piramida alimentaţiei

Dansul fructelor

Postul – purificarea sufletului şi a organismului

Un măr pe zi, ţine doctorul la distanţă

CONCURSUL FINAL

Propus de: Suciu-Ioana | 07.10.2016 08:01 | 3599 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Teama de incertitudine

Echilibrul emotional

Drepturile Copilului

Valorile morale

Comentarii (12)

0 0

07.10.2016 10:34 florihus

Proiectul se adreseaza doar elevilor din invatamantul gimnazial ?

0 0

10.10.2016 16:16 Suciu-Ioana - Autor

Proiectul este si pentru elevii din invatamantul primar si prescolar. Iar noi asteptam cu drag inscrierile! :)

0 0

21.10.2016 17:03 simonamirauti

Proiectul este inscris in calendarul activitatilor educative ?

0 0

23.10.2016 23:17 Suciu-Ioana - Autor

Acum doi ani, cand a avut loc ultima editie, proiectul a fost inscris. Anul acesta, dupa depunere, va fi trecut din nou in calendar.

Miercuri, 26 octombrie, este ultima zi de inscriere, pentru ca, joi sau vineri, sa depunem proiectul la ISJ.

0 0

27.10.2016 10:25 popaflorica67

Am dori sa ne inscriem si noi dar azi am aflat de acest proiect.

0 0

27.10.2016 21:36 mirela_elena1

Buna seara!
Parteneriatul l-am descarcat insa proiectul nu este vizibil. Doresc sa citesc intregul proiect pentru a descoperi regulile de participare etc.
Va multumesc pentru indrumare!
prof. Mirela Norocea

0 0

30.10.2016 16:15 Suciu-Ioana - Autor

Sa trimiteti, va rog, un e-mail pe adresa ioanasuciu91@yahoo.com pentru a va trimite fie regulamentul, fie protocolul de colaborare. Proiectul a fost depus vineri la ISJ. Am reusit sa adunam cele 25 de judete necesare unui proiect national!

0 0

02.11.2016 18:10 merry99

Lucrarile , in ce perioada trebuie trimise? Si in ce mod ..pe mail sau prin posta ?

0 0

03.11.2016 08:25 mihaelah

Ma mai pot inscrie ?

0 0

15.11.2016 19:38 ioananicol

Ne mai putem inscrie?...acum am vazut anuntul

1 1

17.09.2017 13:14 mariapop84

Ne putem inscrie si anul asta scolar?

0 0

19.09.2017 20:22 Suciu-Ioana - Autor

Anul acesta consilier educativ va fi doamna profesoara Ghergut Lacramioara. Va dau datele dumneaei de contact pentru a afla mai multe detaii in legatura cu proiectele educationale ce se vor desfasura anul acesta la Scoala Gimnaziala Traian: e-mail: gradinitatraian@gmail.com, tel. 0751161710