Jocuri educaţionale

Una din trei
Apele curgătoare şi vegetaţia României
Geografie Clasa a IV-a

Înghetata crescătoare
Formarea numerelor alcătuite din sute, zeci, unităţi
Matematica Clasa a III-a

Liliacul somnoros
Ordinea operaţiilor
Matematica Clasa a III-a

Proiect CAEJ „Basmele de altădată...”

Stimularea interesului pentru desfăşurarea unor activităţi de tip artistic și științific, valorificarea și aprofundarea cunoştinţelor dobândite la diverse discipline (limba și lietatura română, literatură universală) , precum şi implicarea elevilor şi a cadrelor didactice în activităţi extracurriculare. Activităţile proiectului oferă posibilitatea încurajării și valorificării potenţialului creativ al elevilor, precum și stimularea spiritului competitiv.

Nume proiect: Concurs/ Simpozion „Basmele de altădată...

Organizatori: Liceul Teoretic „Callatis” , profesori coordonatori: Angheluță Cristina și Mihalache Corina

Condiţii de participare: elevi şi cadre didactice din toate categoriile de învăţământ preuniversitar, pasionaţi de basmul românesc și universal.

Perioadă înscriere: 20.02.2018 - 01.04.2018

Perioadă desfăşurare: 20.11.2017 - 15.06.2018

Concurs/ Simpozion BASMELE DE ALTĂDATĂ...

SECȚIUNEA I.
ELEVI - CONCURS (participare indirectă):
1. Creaţie literară: proză, poezii, eseu (originale sau inspirate de personaje, fapte, scene din literatura română sau universală, din filme sau alte manifestări artistice), cu subcategorie de lucrări în limba engleză;
2. Creaţie artistico – plastică: desene, picturi (acuarelă, creion etc) care să se încadreze în tema proiectului. Aici se va organiza și o secțiune specială, pentru elevii cu CES.
3. Creaţie tehnologică/ abilităţi practice: ppt, pptx, pps, postere, colaje

SECTIUNEA II.
CADRE DIDACTICE – SIMPOZION/COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE (participare indirectă):
- lucrări științifice, referate, proiecte educative, proiecte de lecție, teste evaluative etc care să se înscrie în tema simpozionului

Propus de: Cristina_Angheluta | 20.02.2018 22:40 | 1582 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Piramida lui Maslow

Motivatia pentru invatare

Minciuna frecventa la copii

L-am prins cu minciuna. Ce fac acum?

Cum sa iesi din zona de confort

Independenta
Increderea in sine

Comentarii (8)

0 0

28.02.2018 14:19 elena_mocanu

Nu se intelege foarte bine: simpozionul este pentru profesori sau pentru elevi? Este specificat ca lucrarile elevilor pot fi si in limba engleza. Profesorii pot fi doar coordonatori de lucrari? Multumesc anticipat pentru raspuns.

0 0

28.02.2018 14:38 Cristina_Angheluta - Autor

SECȚIUNEA I.

Extras din Regulament
ELEVI - CONCURS (participare indirectă):
1. Creaţie literară
2. Creaţie artistico – plastică
3. Creaţie tehnologică/ abilităţi practice

SECTIUNEA II.
CADRE DIDACTICE – SIMPOZION/COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE

Da, profesorii pot fi doar coordonatori.

0 0

28.02.2018 21:04 diemonate

Buna seara! Nu gasesc anexa 2, acordul de parteneriat.

0 0

01.03.2018 00:21 Cristina_Angheluta - Autor

Da, am observat că nu s-a atașat și acordul și nu mi s-a permis revenirea și încărcarea lui ulterioară, așa că, pot să vi-l trimit pe mail. Contactați-ma la adresa anghelutacristina@yahoo.com

0 0

05.03.2018 13:24 voicucristinag5

Doresc si eu acordul de parteneriat , va rog! Adresa scgruiu@yahoo.com

0 0

11.03.2018 21:22 marioara2008

Va rog,doresc si eu acordul de parteneriat.Adresa de email:
marley_demis2008@yahoo.com
Multumesc mult!

0 0

13.03.2018 16:52 elena_mocanu

Multumesc pentru precizari Lucrarea de la Simpozion poate fi ppt?
Va rog sa-mi trimiteti acordul de parteneriat. Multumesc.
adresa mocanu.vsl@gmail.com

0 0

13.03.2018 18:55 minet

Buna seara,as putea primi si eu acordul de parteneriat pe adresa lili_silvas@yahoo.com?
Va multumesc si va urez o seara frumoasa!