Olimpiada Internațională de Matematică 2025. Rezultatele elevilor români

Două medalii de aur, trei de argint și una de bronz pentru România, la Olimpiada Internațională de Matematică 2025!
Felicitări,
- Pavel Ciurea, Liceul Internațional de Informatică București, medalie de aur
- Emanuel Mazăre, Colegiul Național „Alexandru Odobescu” Pitești, medalie de aur
- Andrei Vila, Liceul Internațional de Informatică București, medalie de argint
- David Ghibu, Liceul Internațional de Informatică București, medalie de argint
- David-Vlad Mărghidan, Liceul Internațional de Informatică București, medalie de argint
- Radu Ionuț-Stoleriu, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, medalie de bronz
Cea de-a 66-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Matematică s-a desfășurat în perioada 10-20 iulie, la Sunshine Coast, Australia.
Delegația României a fost coordonată de conf. univ. dr. Cătălin-Liviu Gherghe de la Facultatea de Matematică și Informatică a Universității din București (Leader), de profesorul Marius Perianu de la Colegiul Național Ion Minulescu, Slatina (Deputy Leader) și de Lucian Țurea, Societatea de Științe Matematice din România. Din partea Ministerului Educației și Cercetării a participat profesor Naghi Elisabeta Ana, inspector de matematica, in calitate de observator.
Olimpiada Internațională de Matematică este competiția cu cea mai largă participare dintre toate olimpiadele. Anul acesta au participat 114 țări.
Sursă: Facebook/ Ministerul Educației
Propus de: webmaster | 21.07.2025 21:36 | 441 vizualizări
















Comentarii (0)
Nu există niciun comentariu
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.