Olimpiada Asiatică de Fizică 2026. Rezultatele elevilor români
Trei medalii de argint, trei de bronz și o mențiune de onoare pentru România, la Olimpiada Asiatică de Fizică 2026, desfășurată în perioada 17-25 mai 2026, la Busan, în Coreea de Sud, cu participarea a 209 concurenți din 27 țări (25 țări din regiunea geografică Asia-Pacific, împreună cu România și Canada, cu statut de invitate).
Olimpiada Asiatică de Fizică este o competiție internațională de fizică la care participă în jur de 240 de tineri pasionați de fizică, selectați din circa 30 de țări din Asia și Oceania plus alte țări invitate.
Participanții și-au demonstrat creativitatea și abilitățile de rezolvare a problemelor în cadrul probelor teoretice și de laborator, fiecare cu durata de cinci ore. Fiecare țară trimite o delegație formată din opt elevi reprezentanți, iar probele se desfășoară individual.
Olimpiada Asiatică de Fizică a fost inspirată Olimpiada Internațională de Fizică. A fost înființată în urma propunerii Yohanes Surya din Indonesia și a regretatului Waldemar Gorzkowski, care era la acea vreme președintele IPhO. Prima ediție a competiției a avut loc în Indonesia în anul 2000, iar competiția din 2026 marchează pentru prima dată găzduirea evenimentului în Coreea de Sud. Ediția viitoare va avea loc în Tailanda — aceasta fiind a treia oară când țara va fi gazdă — iar locul de desfășurare al competiției din 2028 este în prezent în discuții.
Cine sunt elevii români premiați în cadrul competiției?
Raul Covrig, Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, Maramureș, medalie de argint;
Teodor Bichir, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de argint;
Alexandru Condrea, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de argint;
Vlad Bolohan, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de bronz;
Bogdan Ciocârlan, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de bronz;
Bogdan Rusea, de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca, medalie de bronz;
Albert Lupu, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, mențiune de onoare.
Echipa României a fost condusă de prof. dr. Delia Davidescu de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București și de conf. univ. dr. Sebastian Popescu de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași.
Surse: Ministerul Educației, https://apho2026.kr/en/index.html
Propus de: webmaster | 25.05.2026 13:25 | 386 vizualizări
















Comentarii (0)
Nu există niciun comentariu
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.