Jocuri educaţionale

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Pericol de explozie
Adunări şi scăderi în concentrul 0-10000
Matematica Clasa a III-a

Liliacul somnoros
Ordinea operaţiilor
Matematica Clasa a III-a

Etapa II de Înscriere - Concurs și Simpozion Internațional ,,Sărbătoarea Învierii - Lumina Sufletelor Noastre", ediția a VIII-a, Iași,

Avizat CAERI, Culturi si Civilizatii II pag. 19, poz. 399, cu tematica Pascală și de Vara.

Nume proiect: ,,SARBATOAREA INVIERII - LUMINA SUFLETELOR NOASTRE" - CONCURS SI SIMPOZION INTERNATIONAL

Organizatori: Scoala ,,B.P.Hasdeu" Iasi, Scoala ,,Carmen Sylva" Iasi

Condiţii de participare: Participanţii la concurs sunt: - cadre didactice; - preşcolari de la orice nivel; - elevii claselor I- VIII; - elevii claselor IX-XII.

Perioadă înscriere: 29.05.2017 - 02.08.2017

Perioadă desfăşurare: 09.04.2017 - 30.11.2017

CONCURSUL  ESTE  AVIZAT   MEN  IN  CAERI  MEN  in  CAERI  2017, Domeniul  Cultural – Artistic, Culturi si  Civilizatii II pag. 19, poz. 399. Avizul  va  fi  trecut  pe  diplome.

Terminăm expedierea documentelor pentru participanții la proiectul ,,Nașterea Domnului - Renașterea Bucuriei" în următoarele 2 săptămâni.

TOATE SECŢIUNILE AU CA TEMĂ PRINCIPALĂ un motiv religios din sfera sărbătorilor Învierii şi/sau tradiţii şi obiceiuri locale legate de sărbătorile pascale inclusiv Sarbatoarea Floriilor (Inviere, Patimi, etc.); peisaje de primăvară, flori, magia primăverii ca anotimp al renaşterii, jocuri de primăvară, incondeierea oualor, colindul de Florii, etc.

Sunt 10 sectiuni diferite:

 

  1. Creaţie  plastică
  2. Creaţie  tehnologică
  3. Felicitări
  4. Creaţie literară
  5. Icoane
  6. Creaţie tehnico-informatică
  7. Oua  incondeiate
  8. Orice fel  de  decoratiune
  9. Afis, poster, macheta, rebus
  10. Fotografie

 

Fiecare participant poate primi urmatoarele categorii de adeverinte asa dupa cum urmeaza:

  1. Adeverinta de membru al comisiei de evaluare / organizare  a concursului - faza  nationala / regionala  – pentru acele  cadre didactice  care  participa la concurs si simpozion fara publicare in numar de minim 4 persoane de la aceeasi scoala sau scoli /gradinite diferite (profesori sau invatatori) si care expediaza materialele intr-un singur colet catre noi ( pot fi si 4 persoane de la scoli diferite dar sa expedieze catre noi -  obligatoriu – intr-un singur colet); cadre care s-au implicat in mediatizarea si promovarea proiectului, facandu-l cunoscut in arealul lor geografic.
  2. Adeverinta de participant /colaborator la activitatile proiectului.
  3. Adeverinta de coordonator elevi.
  4. Titlu  de excelenta / Diploma de merit pentru  cadrele  didactice  care  participa  cu  lucrari proprii la concurs.
  5. Adeverinta pentru pregatirea lotului de participanti la concursurile scolare.
  6. Certificat de voluntar pentru promovarea culturii a traditiilor si obiceiurilor stramosesti.
  7. Diploma si adeverinta pentru participantii la Simpozion.
  8. Diploma de onoare  pentru implicarea cu merite deosebite in proiect (o primesc acele cadre didactice care trimit materialele cerute pentru Culegerea „Pastele de altadata in cuvinte si imagini”; completeaza chestionarul si se implica in complexitatea proiectului).
  9. Adeverinta organizator  expozitie  la nivel national  / international pentru cadrele didactice  care trimit  oua incondeiate traditional si profesional conform tehnicilor din zonele etnografice ale participantilor; pentru cei care trimit tesaturi, cusaturi traditionale de orice tip si marime precum si orice piesa de costum popular (brau, ie, naframa etc.); covorase, stergare, traistute etc. – toate piesele tesute, cusute, lucrate manual.
  10. Adeverinta autor articol revista cu ISSN pentru cei care publica in Revista proiectului.
  11. Adeverinta pentru sustinerea performantei scolare si pregatirea remediala a elevilor.
  12. Adeverinta de multiculturalitate /diversitate prin implicarea elevilor de alte etnii sau cu CES in proiect

 

Interes general | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: ciresica3 | 18.06.2017 08:47 | 2174 vizualizări

Comentarii (14)

0 0

19.06.2017 08:37 246800

Bună ziua! Când se distribuie documentele de la etapa I, 2016 ? Nu am primit nimic, am verificat și la poștă, copiii au întrebat...Mulțumesc anticipat!

0 0

19.06.2017 10:41 ciresica3 - Autor

Buna ziua . Documentele pt etapa l - la acest proiect de Paste - se distribuie conform regulamentului , incepand cu 1 septembrie . Daca va refereati la proiectul de Craciun , mai lucram la expediere inca 2 saptamani . Urmeaza sa primiti , va rog sa urmariti si posta in aceasta perioada . Multumesc .

0 0

22.06.2017 16:33 246800

Mulțumesc frumos pentru raspuns!

1 0

19.06.2017 16:32 anicaidi

Am primit documentele! Multumim frumos, o sa participam si la urmatoarea editie. O vara frumoasa!

0 0

19.06.2017 18:59 ciresica3 - Autor

Cu drag pt dumneavoastra - toti cei care , prin implicare - ati dat valoare proiectului nostru . Va multumesc tuturor ! Mai lucrez la expediere aproximativ 2 sapt - e vorba despre proiectul de Craciun care a ajuns la final .

1 0

30.06.2017 01:36 Ianis73

Va rog sa-mi spuneti cum va fi mentionat pe diplome/ adeverințe tipul concursului si al simpozionului: national cu participare internationala sau international.

0 0

30.06.2017 15:32 picasso23

Concursul poate fi național, deși e avizat in CAERI?

0 0

30.06.2017 17:17 ciresica3 - Autor

Pe diplomele si adeverintele Simpozionului se va scrie clar : International . Pe diplomele concursului se va scrie : National cu participare internationala . Da poate fi national , chiar daca este in CAER. Noi am depus documentatia pt CAEN si pt nivel international . Rezultatul a fost altul . Simpozionul este clar International iar concursul Cu participare Internationala - ca sa respectam intocmai calendarul ministerului . Multumesc .

0 0

07.07.2017 15:49 Monica1979

Buna ziua! Imi puti furniza niste detalii despre ceea ce presupune etapa a II-a a simpozionului?Am inteles ca se fac inscrierile pana in 2 august.Multumesc!

0 0

07.07.2017 21:53 ciresica3 - Autor

Ati inteles bine termenul de inscriere . descarcati regulamentul de aici din postare . gasiti acolo toate conditiile participarii . va multumesc pt interes . vacanta placuta .

0 0

19.07.2017 16:48 marie_anutza

Buna ziua. Am o neclaritate. Am gasit in regulament la pag. 3, specificat faptul ca fiecare cadru didactic poate înscrie în concurs 2 lucrari ale elevilor indiferent de sectiune, un elev poate participa la mai multe secţiuni; fiecare cadru didactic poate inscrie gratuit 5 elevi in concurs, iar la pag. 7 - Un cadru didactic poate participa cu 5 lucrari elevi pentru concurs indiferent de sectiune, deci daca sunt 5 elevi diferiti ei mai au posibilitatea de a participa la mai multe secţiuni in acest caz? Multumesc!

0 0

20.07.2017 09:29 ciresica3 - Autor

Fiecare din cei 5 elevi se inscrie la o singura sectiune , la care doreste fiecare . deci 5 elevi = 5 lucrari inscrise in concurs . sectiunile in acest caz sunt in nr de 5 , care vi le doriti dvs . multumesc .

0 0

25.07.2017 14:17 briela17

Bună ziua,
M-am bucurat să citesc despre prelungirea termenului pentru că prima dată am ratat startul.
Două dintre elevele mele ar dori să participe la concurs. Una la creaţie plastică, cealaltă la creaţie literară şi felicitări.
Din câte am înţeles, pot publica şi eu (în cazul meu un eseu). Unde apare acest eseu cu ISSN sau primesc adeverinţă? Suma pe care o pun în plic este de doar 15 lei pentru lucrările elevilor sau mai trebuie să pun bani care să acopere şi publicarea eseului meu?

Mulţumesc anticipat!!

0 0

27.07.2017 19:34 ciresica3 - Autor

Concursul este gratuit pt elevi . se platesc 15 lei numai daca doriti sa publicati creatiile literare ale elevilor si eseul dvs in revista cu ISSN . cei 15 lei acopera publicarea pt elevi dar si pt profesor .

Comentaţi