Jocuri educaţionale

Provizii
Factor comun
Matematica Clasa a III-a

Foca la distracţie
Adunări şi scăderi în concentrul 0-10000
Matematica Clasa a III-a

Una din trei
Apele curgătoare şi vegetaţia României
Geografie Clasa a IV-a

CONCURS NAŢIONAL ABC-ul ştiinţelor, ediţia a V-a, Buzău, 2017

Proiectul educaţional “ABC-UL ŞTIINŢELOR” este înregistrat CAER fiind propus de Liceul Tehnologic Meserii şi Servicii Buzau. Este la a 5-a ediţie şi se adresează liceelor tehnologice (cls. IX-X), dar şi şcolilor generale (cls.VIII) din ţară.Beneficiarii direcţi sunt elevii, iar indirecţi sunt părinţii, profesorii, comunitatea. Activitatea principală a proiectului o constituie CONCURSUL on-line / interdisciplinaritate, matematică-fizică-chimie, care are ca scop principal creşterea interesului pentru dezvoltarea cercetării ştiinţifice, pentru educaţie in general, dar şi a importanţei ştiinţelor în viaţa de zi cu zi.

Nume proiect: CONCURS NAŢIONAL ABC-ul ştiinţelor, ediţia a V-a, Buzău, 2017

Organizatori: Liceul Tehnologic Meserii şi Servicii Buzău; ISJ Buzău

Condiţii de participare: Proiectul se adresează liceelor tehnologice (cls. IX-X), dar şi şcolilor generale (cls.VIII), doar disciplinelor fizică, chimie şi matematică. Concursul se desfăşoară online, fără taxă de participare.

Perioadă înscriere: 20.02.2017 - 20.03.2017

Perioadă desfăşurare: 20.02.2017 - 30.06.2017

Discipline precum ştiinţele, matematica, fizica sau chimia surprind problemele fundamentale ale vieţii şi fiecare dintre aceste discipline prelucrează cunoştinţele din natură. Aceleaşi conţinuturi pot fi abordate prin metode şi instrumente specifice fiecărei discipline, dar pot fi studiate  şi prin acelaşi tip de metode investigative de tipul experimentului sau proiectului.

Obiective:

  1. Promovarea de parteneriate naţionale între licee tehnologice şi şcoli gimnaziale
  2. Promovarea educaţiei ştiinţifice în şcoli
  3. Realizarea unui schimb de experienţă între elevi şi profesori
  4. Generarea interesului elevilor către studiul matematicii, fizicii şi chimiei
  5. Abordarea interdisciplinară şi transdisciplinară a unor teme ştiinţifice “altfel “decât la orele de curs

Scop: promovarea imaginii liceului la nivel naţional atât prin activităţile proiectului, cât şi prin prisma parteneriatelor încheiate pe parcursul derulării proiectului.

Etape:

Inscriere: 20.02-20.03.2017 pe adresa concursului:

abc2017concursnational@yahoo.com

(titlul lucrării, numele elevilor, clasa, şcoala, numele cadrului didactic coordonator, adresa e-mail , telefon (opţional)].

Primire materiale: 20.03-20.04.2017

Evaluarea :21.04-15.05.2017

Transmiterea rezultatelor: 15.05-31.05.2017

Realizarea diplomelor: 1.06.-30.06.2017

Primirea diplomelor: 01.07-15.07.2017

Diseminarea rezultatelor :15.07-15.08.2017

Activităţile sunt organizare online, fără taxa de participare.

Condiţii de participare:

Activitatile sunt organizate doar pentru disciplinele : matematica, fizica si chimie.

SECŢIUNI

Pentru profesori: proiecte teoretico-ştiinţifice în predarea ştiinţelor, metode moderne aplicate (vor face obiectul unei publicaţii online cu înregistrare ISBN)

Pentru elevi: proiecte ştiinţifice experimentale

SUBSECŢIUNI:

Pentru profesori: model proiect didactic interdisciplinar (doar matematica, fizica chimia); chestionare propuse

Pentru elevi/pe nivel de şcolarizare:

Gimnaziu (VIII): desene, postere, pliante, afişe, prezentări PowerPoint

Liceu (IX-X): prezentări PowerPoint, documentare ştiinţifice, filme de scurt metraj

 

 

 

Propus de: cristina56 | 08.02.2017 01:17 | 1781 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Piramida lui Maslow

Motivatia pentru invatare

Minciuna frecventa la copii

L-am prins cu minciuna. Ce fac acum?

Cum sa iesi din zona de confort

Independenta
Increderea in sine

Comentarii (6)

0 0

15.02.2017 15:09 marluis

Buna ziua! As dori sa stiu cu cati elevi pot participa la concurs. Multumesc!

0 0

15.02.2017 15:56 cristina56 - Autor

Cu maxim 3 echipe; max.2 elevi/echipa la o sectiune. Daca participati la 2 sectiuni, se poate dubla ... etc.
Va asteptam!

0 0

27.02.2017 19:54 reality

Buna seara! As dori sa intreb: Acord de parteneriat pentru inscriere exista???

0 0

27.02.2017 23:26 cristina56 - Autor

Da. Cand va inscrieti, trimiteti denumirea scolii, adresa, tel, nume director, numele prof.coord. si va trimitem formularul.

0 0

04.03.2017 22:01 reality

buna seara!
La sectiunea pentru elevii de cls. a VIII-a am vazut in Regulam. din 2015 ca echipa trebuie sa fie formata din 3 membri. Anul acesta o echipa trebuie sa fie formata din 2 membri???

0 0

05.03.2017 07:22 cristina56 - Autor

Suntem in 2017. Intre timp am constatat ca un pliant, un poster, un afis sau o prezentare PowerPoint pot fi realizate de max 2 elevi, iar un desen il realizeaza un singur elev. Acestea sunt sectiunile clasei a VIII-a. Credeti ca e greu de realizat? Faceti dvs prima selectie intr-un concurs local, ii premiati, apoi trimiteti la noi pe cei mai buni. Asa aveti justificarea selectiei, daca doriti cu adevarat sa participati. Succes!