România a fost anul acesta gazda celei de-a XI-a ediții a Olimpiadei Internaționale de Informatică pe Echipe, desfășurată în perioada 24–29 mai 2026 a Piatra Neamț.
Elevii români, organizați în cinci echipaje, au adus țării noastre două medalii de aur, două de argint și una de bronz:
- Echipa MELONEE de la Liceul Internațional de Informatică București, medalie de aur
- Echipa NE TREBE FANTA de la Liceul Internațional de Informatică, București, medalie de aur
- Echipa MELONIE (GUEST TEAM) de la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București, medalie de argint
- Echipa POMELO (GUEST TEAM) de la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București, medalie de argint
- Echipa SSKMF de la Colegiul Național de Informatică, Piatra-Neamț, medalie de bronz
Potrivit Ministerului Educației, la competiție au fost prezenți peste 130 de participanți, 26 de echipaje, elevi, cadre didactice, membri ai comitetelor olimpice reprezentând 14 state de pe patru continente: Arabia Saudită, Bulgaria, China, Georgia, Israel, Italia, Republica Moldova, România, Siria, Slovacia, Suedia, Statele Unite ale Americii, Ungaria și Vietnam. Competiția a constat în participare fizică și online, consolidând caracterul său internațional și accesibilitatea pentru comunitățile educaționale din întreaga lume. Comitetul Olimpic Internațional a fost alcătuit din reprezentanții țărilor cu statut deplin, Bulgaria, Italia, România, Ungaria și Statele Unite ale Americii, cei ai Siriei fiind în online.
Olimpiada Internațională de Informatică pe Echipe a promovat un model modern de competiție, centrat pe lucrul colaborativ, gândirea algoritmică, creativitatea și capacitatea de rezolvare a problemelor complexe, competențe esențiale pentru educația și societatea contemporană.
Sursa: Facebook/Ministerul Educației
Comentarii (0)
Nu există niciun comentariu
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.