Jocuri educaţionale

Curcubeu
Elemente intuitive de geometrie. Forme spaţiale
Matematica Clasa a III-a

Înghetata crescătoare
Formarea numerelor alcătuite din sute, zeci, unităţi
Matematica Clasa a III-a

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Concurs judetean-Art with Fiction and Poetry

Perioadă înscriere: 30.11.-0001

Perioadă desfăşurare: 30.11.-0001

Scopul concursului: • Dinamizarea interacţiunii dintre instituţiile locale, şcoli, cadre didactice, elevi. • Promovarea achiziţiilor şi rezultatelor individuale în domeniul educaţiei actuale. • Promovarea ideilor de competiţie şi performanţă precum şi a valorilor culturale şi etice fundamentale, precum şi fair-playul competiţional. Concursul are trei sectiuni: a) Secţiunea I : Eseu b) Secţiunea a II-a: Piesă de teatru c) Secţiunea a III-a: Poezie

Învăţământ liceal | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: covasi | 19.11.2009 19:46 | 1345 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

7 etape ale adolescentei

Comunicarea parinte - copil

Comentarii (7)

0 0

25.11.2009 08:15 covasi - Autor

Stimati colegi, ni s-a adus la cunostinta ca am omis detaliul referitor la taxa. Aceasta este de 15 lei noi pentru fiecare lucrare inscrisa in concurs. Aceasta suma include taxele postale pentru trimiterea mapei cu diplomele, programul concursului. Intentionam sa publicam o revista cu ISSN cu lucrarile din concurs;in acest sens va rugam sa va dati acordul in scris pentru publicare.

Taxa se va plati in contul RO65INGB0000999900646731, titular Corina Vasile, cu detaliul-concurs engleza.

0 0

28.11.2009 22:06 veram

As dori sa stiu daca pot participa si elevii claselor I-VIII. Poate le dati si lor posibilitatea de a participa.

0 0

29.11.2009 08:31 covasi - Autor

Concursul este adresat elevilor de liceu. Ne vom gandi pe viitor si la propunerea dumneavoastra.

0 0

01.12.2009 18:55 mon_bor81

Am mai multe întrebări referitor la acest concurs. De ce trebuie ataşat si un desen la lucrare? Vorbim de liceu, nu văd de ce ar trebui să deseneze pe hârtie ceea ce ei desenează deja în cuvinte. O altă întrebare ar fi cea legată de taxă. Cerem de la elevi banii, dăm noi banii? Cum putem noi motiva elevii să scrie, nu să citească, ci să scrie şi ca urmare aceştia trebuie să şi plăteasca taxa de participare. Eventual 5 lei elevul şi 10 lei profesorul îndrumător dacă ar fi fost specificat. Referitor la lungimea piesei de teatru, maximum 4 pagini? Ce expoziţie, ce intrigă, ce dezvoltare a acţiunii încap pe 4 pagini, lăsând deznodământul deoparte? Este totuşi piesă de teatru, cu replicile scrise una sub alta nu o nuvelă, care mai conţine şi indicaţii scenice. Iniţial acest concurs mi s-a părut bineveni şi aş dori să particip dar aş vrea să primesc răspuns la întrebările de mai sus.

0 0

01.12.2009 18:56 mon_bor81

Am mai multe întrebări referitor la acest concurs. De ce trebuie ataşat si un desen la lucrare? Vorbim de liceu, nu văd de ce ar trebui să deseneze pe hârtie ceea ce ei desenează deja în cuvinte. O altă întrebare ar fi cea legată de taxă. Cerem de la elevi banii, dăm noi banii? Cum putem noi motiva elevii să scrie, nu să citească, ci să scrie şi ca urmare aceştia trebuie să şi plăteasca taxa de participare. Eventual 5 lei elevul şi 10 lei profesorul îndrumător dacă ar fi fost specificat. Referitor la lungimea piesei de teatru, maximum 4 pagini? Ce expoziţie, ce intrigă, ce dezvoltare a acţiunii încap pe 4 pagini, lăsând deznodământul deoparte? Este totuşi piesă de teatru, cu replicile scrise una sub alta nu o nuvelă, care mai conţine şi indicaţii scenice. Iniţial acest concurs mi s-a părut bineveni şi aş dori să particip dar aş vrea să primesc răspuns la întrebările de mai sus.

0 0

01.12.2009 19:49 covasi - Autor

Concursul asa a fost conceput, pentru a fi mai interesant si pentru a da posibilitatea si copiilor cu talent la desen, sau pictura, sa se exprime. Mai mult, ne-am gandit ca promoveaza cu siguranta cooperarea: scriitor-desenator/pictor. Taxa ramane la decizia fiecarui indrumator cum o imparte, atata vreme cat ea ramane cum a fost propusa. Patru pagini limiteaza imaginatia multor copii cu talent, care altfel ar fi putut scrie mai mult, dar acesta este scopul, de a le pune la incercare imaginatia in astfel de circumstante. Multumirile noastre pentru interes, iar daca mai aveti intrebari, va rugam sa ne contactati la numarul de telefon afisat in atasament.

0 0

12.12.2009 13:19 haisafurampepeni

http://concursulnoraiuga.wordpress.com/