Jocuri educaţionale

Provizii
Factor comun
Matematica Clasa a III-a

Cu răţuştele la culcare
Formarea numerelor. Clasa miilor, clasa unităţilor
Matematica Clasa a III-a

Testoasa
Elemente intuitive de geometrie. Forme plane
Matematica Clasa a III-a

CONCURSUL NAŢIONAL "e-LITERA" EDIŢIA a V-a

Concurs de programare pe teme din domeniul literaturii adresat elevilor din învăţământul preuniversitar

Perioadă înscriere: 30.11.-0001

Perioadă desfăşurare: 30.11.-0001

ORGANIZATOR:Colegiul Naţional Liceal „Alexandru Odobescu”, Piteşti. Coordonator proiect: profesor Pană Germaine SCOPUL PROIECTULUI: Promovarea creativităţii în învăţământul preuniversitar românesc în conformitate cu standardele educaţionale europene. Proiectul urmăreşte ca aspecte principale: interdisciplinaritatea, crearea de material didactic, promovarea valorilor literare prin metode alternative, învăţământul formativ, încurajarea cercetării ştiinţifice. GRUPUL ŢINTĂ al proiectului îl reprezintă elevii înscrişi în clasele IX – XII în unităţile de învăţământ din România din circuitul Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării, atât din mediul urban, cât şi din cel rural. TEMATICA CONCURSULUI: Literatura română şi universală şi relaţia cu celelalte arte. ACTIVITĂŢILE PROIECTULUI. Proiectul constă în lansarea unui concurs de soft educaţional pe teme literare şi a unui simpozion ştiinţific cu tema „Tradiţional şi modern în literatură”.

Interes general | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: germainero | 27.02.2009 20:20 | 1756 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Copiii si desenele animate

Copilul la calculator
Televizorul

Cum eviti conflictele in familie

Comunicarea parinte - copil
Echilibrul emotional

Comentarii (11)

0 0

27.02.2009 22:30 sorinborodi

Sa salutam oare aceasta a n-spea activitate "cu taxa" in peisaj ?

0 0

28.02.2009 00:54 aercon

pot participa la concurs elevii care nu sunt selectionati drept castigatori? Toti elevii participanti vor primi diplome?

0 0

28.02.2009 06:48 aercon

va rog explicati concret care ar fi sesiunile simpozionului? ce criterii luati in consideratie pentru evaluarea lucrarilor profesorilor?

0 0

28.02.2009 10:21 germainero - Autor

Da, concursul are taxa. Premiile nu pot fi date din buzunarul meu de profesor, atata vreme cat ministerul nu aproba finantari. Poate va oferiti dvs. sa finantati.

0 0

28.02.2009 10:23 germainero - Autor

"pot participa la concurs elevii care nu sunt selectionati drept castigatori?" Nu inteleg intrebarea. Elevii vor primi diplome de participare.

0 0

28.02.2009 10:26 narcisas

pentru aercon Profesorii participa la o sesiune de comunicari. Lucrarile nu vor fi evaluate, ci publicate.

0 0

28.02.2009 10:28 germainero - Autor

Sesiunea 2009. Simpozionul stiintific nu e concurs. Criteriul principal luat in considerare (nu in consideratie)este incadrarea in tematica, apoi aspectele tehnice de redactare(vezi regulamentul).

0 0

28.02.2009 12:49 aercon

ma bucur ca sesizati greselile facute intentionat, insa, nu cred ca faceti pe profesoara si cu cei ce doresc sa participe. De aceea pentru a va fi cat mai facil de realizat concursul notati si calitatea vocii, doamna doctor...

0 0

04.03.2009 15:54 aercon

vad ca nu adaugati comentarii de o saptamana! O sa va onoreze cu prezenta multe persoane.Felicitari pentru idee!

0 0

04.03.2009 15:59 aercon

vad ca nu adaugati comentarii de o saptamana! O sa va onoreze cu prezenta multe persoane. Oricum, felicitari pentru ideea concursului!

0 0

17.03.2009 08:11 germainero - Autor

Multumesc! Si sper ca ati inteles ca nu vreau sa intru intr-o polemica cu dvs. Plec de la premisa ca un cadru didactic poate mai mult decat sa arunce sageti in colegi. Cred ca este mult mai intelept asa. De aceea nu am sa va mai raspund la comentariile rautacioase.

Comentaţi