Jocuri educaţionale

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Cu răţuştele la culcare
Formarea numerelor. Clasa miilor, clasa unităţilor
Matematica Clasa a III-a

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a IV-a

CONCURS INTERJUDETEAN DE CREATIE PLASTICA”UNIVERSUL PRIN OCHI DE COPIL”

Şcoala „Avram Iancu” Turda, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, în parteneriat cu Biblioteca Municipală „Teodor Murăşanu” Turda, Casa de Cultură a Municipiului Turda si Clubul Copiilor Turda vă invită să participaţi la concursul interjudeţean de artă plastică „Universul prin ochi de copil”, organizat în perioada 23 martie 2009 - 3 aprilie 2009. Concursul va fi organizat pe două nivele, una adresată claselor I-IV şi alta destinată claselor V-VIII. Manifestarea este prilejuită de celebrarea în lumea întreagă a „Anului Internaţional al Astronomiei”. Evenimentul va fi o ocazie perfectă pentru elevii şcolilor generale de a-şi pune în valoare creativitatea specifică vârstei, oferind propria proiecţie imaginativă asupra spaţiului cosmic, a universului şi a locului omului în univers.

Perioadă înscriere: 30.11.-0001

Perioadă desfăşurare: 30.11.-0001

OBIECTIVE:- reprezentarea plastica a fenomenelor fizice si astronomice si stimularea potenţialului creativ al elevilor; - abordarea transdisciplinara a stiintei - stimularea curiozităţii elevilor din ciclul primar şi gimnazial si motivarea acestora la participarea activă prin crearea unei opere personale; - valorificarea experienţei pozitive a cadrelor didactice în ceea ce priveste asigurarea inter şi transdisciplinarităţii TEME: 1. SOARELE SI ANOTIMPURILE 2. ARMONIA UNIVERSULUI (Sistemul Solar, galaxii, planete, asteroizi, constelatii etc.) 3. OMUL IN UNIVERS (zborul in Univers, viata pe diverse planete sau pe o statie spatiala etc.) 4. DIALOGUL ASTRELOR (BENZI DESENATE) clasele V-VIII Înscrierea participanţilor, expedierea lucrărilor şi a acordului de parteneriat: 9 februarie 2009 – 16 martie 2009(data postei)

Învăţământ primar | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: riscauolga | 05.02.2009 09:20 | 2273 vizualizări

Articole recomandate de comunitatea SuntParinte.ro

Sapte feluri in care prevenim violenta la copii

Violenta in familie
Violenta la scoala

Cum cresti un copil diferit fata de tine

Comunicarea parinte - copil

Comentarii (20)

0 0

06.02.2009 05:47 iulialuci

Intretemele propuse nu apar si teme despre fenomene fizice-fulgerul,traznetul,curcubeul,reflexia totala(fata Morgana),uragane,aurora boreala,fulgere globulare si multe altele.Acestea nu pot fi teme de creatie plastica?

Vreau sa-mi raspunda cineva dintre organizatori sau chiar coordonatorul de proiect,daca este amabil.

va multumesc(iulialuci@yahoo.com)

0 0

06.02.2009 08:24 riscauolga - Autor

Am ales aceste teme deoarece manifestarea este prilejuita de celebrarea Anului International al Astronomiei.Nu am inclus in concurs teme legate de fenomene fizice.

0 0

06.02.2009 13:44 feliwhy

Acordul de parteneriat este obligatoriu?

0 0

06.02.2009 14:03 riscauolga - Autor

Da.

0 0

06.02.2009 16:10 trifoi_30

Pot participa si prescolarii?

0 0

06.02.2009 16:15 riscauolga - Autor

Nu, ne-am gandit doar la invatamantul primar si gimanzial.Poate la editia urmatoare.

0 0

09.02.2009 06:38 iulialuci

Doamamna profesoara ,va multumesc pentru raspuns ,dar dumneavoastra ati scis primul obiectiv FENOMENE FIZICE iar intre teme nu am gasit asa ceva .Eu va multumesc pentru lamuriri si va urez succes. Nu am pus intrebarea ca sa sa va iau la intrebari, ci pentru ca am vrut sa stiu daca se pot trimite si astfel de lucrari .Iulia-Busteni-PH

0 0

09.02.2009 15:08 riscauolga - Autor

Cred ca unele teme enumerate de dumneavoastra se incadreaza la Soarele si Universul.In orice caz este vorba de fenomene fizice in context astronomic.Va asteptam cu drag lucrarile!

0 0

09.02.2009 18:51 riscauolga - Autor

Soarele si anotimpurile.Scuze

0 0

10.02.2009 12:08 runa

se pot trimite si lucrari realizate pe calculator?

0 0

10.02.2009 18:31 dana13

In acordul de parteneriat la persoana de contact se trece directorul unitatii sau coordonatorul concursului la nivelul unitatii? Multumesc.

0 0

10.02.2009 18:54 riscauolga - Autor

Nu se pot trimite lucrari realizate pe calculator.Ne pare rau.

0 0

10.02.2009 18:56 riscauolga - Autor

La persoana de contact treceti coordonatorul concursului la nivelul unitatii.

0 0

10.02.2009 21:34 runa

Dar va intreb, de cenu sunt acceptate lucrarile realizate pe calculator?Sunt realizate de mana elevului, cu mouse-ul in programul Paint, si nu e usor, incercati.Si calculatorul este o noua tehnica de realizare a unor lucrari(e mai greu decat cu mana libera),ce ziceti?

As vrea sa va trimit cateva lucrari, daca credeti ca nu se incadreaza,nu le puneti in concurs...in caz contrar, am fi fericiti.

0 0

26.02.2009 22:47 angelinshadow10

Pot sa participe la concurs si elevi indrumati de profesorii de limba si literatura romana, profesorii de fizica ?(la tema ,,DIALOGUL ASTRELOR -BENZI DESENATE" )

0 0

28.02.2009 14:16 riscauolga - Autor

Da.Pot sa participe profesori de limba si literatura romana, fizica, geografie, matematica sau/si profesorii care abordeaza aceaste teme in activitatile educative.

0 0

28.04.2009 13:24 rodicahritac

Am primit astazi diploma .Este foarte frumoasa!Multumesc!

0 0

29.04.2009 14:05 florintarnib

Felicitări organizatorilor! Au dat dovadă de respect pentru elevi şi colegi, profesionalism şi seriozitate. Merită toate laudele! Din Piatra-Neamţ vă mulţumim şi vă dorim să aveţi parte de sănătate şi de noroc!

0 0

29.04.2009 17:23 faraon_mihaela2000

Felicitari! Aseara am primit diplomele ,copiii mei au fost foarte incantati si uimiti de faptul ca au obtinut premiul I si mentiune.Bafta multa in continuare!

0 0

29.04.2009 18:12 carmenmihaela

Stimaţi organizatori,vă rog să primiţi sincerele mele felicitări pentru organizarea şi desfăşurarea concursului, precum şi pentru modul de evaluare a lucrărilor!Toţi organizatorii trebuie să vă ia exemplul. Se vede că munciţi la clasă şi de aceea ştiţi să apreciaţi şi munca celorlalţi colegi. BRAVO! S-AVEŢI PARTE DOAR DE BINE!

Comentaţi