Jocuri educaţionale

Pinguinii
Înmulţiri în concentrul 0-1000
Matematica Clasa a III-a

La loc pe hartă
Harta administrativă a României
Geografie Clasa a VIII-a

Duelul primăverii
Probleme care se rezolvă prin 1-2 operaţii
Matematica Clasa a II-a

Cum putem să decorăm educativ clasele 0-IV? Descărcați 3 materiale pentru clasa dumneavoastră!

Fiecare învățător dorește ca a lui clasă să fie deosebită, funcțională și un mediu captivant de învățare.

Învăţământ primar | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 27.09.2019 12:20 | 9232 vizualizări

Lăsați un comentariu

Ediție aniversară. Reîncepe tabăra Gazeta Matematică și ViitoriOlimpici.ro

De 10 ani în sprijinul tinerelor talente, tabăra Gazeta Matematică și ViitoriOlimpici.ro își redeschide porțile pe 19 august, la Câmpulung Muscel.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 19.08.2019 10:30 | 267 vizualizări

Lăsați un comentariu

Beneficiile Școlilor de Vară! Cum îl ajută pe copil în dezvoltarea sa?

Este greu să ții un copil entuziasmat pe toată perioada verii, nu-i așa?
Cum poate fi această vară extraordinară pentru copil și cu mai puțină presiune pentru tine în a-i oferi activități...

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 04.07.2019 09:10 | 586 vizualizări

Lăsați un comentariu

Totul despre Evaluarea Națională 2019. Subiecte și rezultate.

Vreți să aveți o dimensiune completă asupra Evaluării Naționale 2019?

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 01.07.2019 12:03 | 285 vizualizări

Lăsați un comentariu

Elevii de clasa a VIII-a intră în vacanță. Pe 18 iunie este prima probă a Evaluării Naționale!

Astăzi, începe vacanța pentru elevii de clasa a VIII-a. Însă, este o vacanță de pregătire și recapitulare la Limbă și Literatura română, disciplina la care elevii vor susține examenul scris pe 18...

Învăţământ gimnazial | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 17.06.2019 06:08 | 265 vizualizări

Lăsați un comentariu

S-au tăiat 40.000 de locuri la liceu! 1.200 de clase de a IX-a dispar din anul școlar 2019-2020!

În ședința de Guvern din data de 23 aprilie s-au votat noile cifre de școlarizare: vor exista doar 134.600 de locuri pentru clasa a IX-a la învățământul liceal de zi. Ce vor face cei 40.000 de...

Învăţământ gimnazial | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 01.07.2019 12:04 | 266 vizualizări

Lăsați un comentariu

Bullying-ul în România. Ce atitudine puteți să luați din rolul de cadru didactic?

Bullying-ul este un fenomen complex ce prezintă consecințe psihologice devastatoare: de la concept de sine negativ și anxietate, până la depresie și ideație suicidară.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 01.07.2019 12:04 | 228 vizualizări

Lăsați un comentariu

Concursul de titularizare 2019. Lista actualizată a posturilor vacante!

Pe site-ul Ministerului Educatiei candidații la concursul de titularizare din acest an pot consulta lista actualizată cu posturile disponibile din fiecare județ.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 10.05.2019 14:09 | 1461 vizualizări

Lăsați un comentariu

Felicitări! Elevii români au obținut 6 medalii la Olimpiada Internațională de Chimie Mendeleev

Rezultate excelente la Olimpiada Internațională de Chimie Mendeleev. Elevii români au adus acasă medalii de aur, argint și bronz.

Interes general | Toate disciplinele | Ştiri

Propus de: ExamenulTau | 04.05.2019 18:53 | 127 vizualizări

Lăsați un comentariu

REZOLVĂRI Subiecte Simulare-Evaluare Națională 2019-proba la Matematică, clasa a VII-a

Este perioada analizelor rezultatelor Simulărilor Evaluării Naționale 2019. Matematica a venit cu multe provocări și pentru elevii de clasa a VII-a.

Propus de: ExamenulTau | 29.03.2019 17:31 | 1234 vizualizări

Lăsați un comentariu

REZOLVĂRI Subiecte Simulare - Evaluare Națională 2019 - proba la Matematică, clasa a VIII-a

Simulările s-au terminat, însă analiza lor este importantă pentru rezultatele care contează: cele de la Evaluarea Națională.

Propus de: ExamenulTau | 29.03.2019 17:21 | 1064 vizualizări