10 reguli de scriere a unei compuneri
21 aprilie 2005, 06:22
Fișă pentru elevi
Învăţământ primar - Limba şi literatura română - Fişe de lucru - Clasa 1; Clasa a 2-a; Clasa a 3-a; Clasa a 4-a;
Review-uri (0)
0 stele
Adăugaţi un review
Nu există niciun review
Fişe de lucru recomandate de comunitatea Didactic.ro

Învăţământ primar - Limba şi literatura română - Fişe de lucru - Clasa 1; Clasa a 2-a; Clasa a 3-a; Clasa a 4-a; Clasa pregatitoare;
nicoletamorogan2 | Scoala Gimnaziala Nr.23 "Sf. Silvestru"
8 comentarii

Învăţământ primar - Limba şi literatura română - Fişe de lucru - Clasa 1;
mari_caraman71 | Scoala Gimnaziala "B.P. Hasdeu" Constanta
1 comentariu

ÎNVĂȚĂM SĂ SCRIEM CU ALBĂ CA ZĂPADA- SCRIEREA CU M ÎNAINTE DE B ȘI P
Învăţământ primar - Limba şi literatura română - Lecţii - Clasa a 2-a; Clasa a 3-a;
florea_loredana | Scoala Gimnaziala Oniceni
3 comentarii
Comentarii (14)
Regulile, chiar daca sunt stiute de noi, invatatorii, si cerute zi de zi, este bine ca sunt puse in atentia tuturor, ierarhizate dupa o logica justificabila. Greseala "aliniat" in loc de "alineat", banuiesc, ca este greseala de tehnoredactare.
Daca nu se repeta, putea fi considerata astfel, dar.............
Da, o greșeală gravă pe care o făceam în 2005, când eram încă învățător la țară. Între timp am mai învățat câte ceva!
Dacă aș putea șterge materialul, l-aș șterge. De altfel, am cerut cândva administratorilor site-ului să adauge această opțiune.
Aveti optiunea de raportare in care specificati motivul stergerii. Aveti optiune de modificare: puteti inlocui lucrarea veche cu una corectata. Eu zic sa nu cereti stergere pentru ca este o lucrare buna!
Mulțumesc. Am folosit opțiunea de înlocuire.
Super regulile acestea ! Le voi afisa in clasa !
Aliniat intr-o compunere??? ALINEAT !!!
Mea maxima culpa!
Mulțumesc pentru atenționare. Sper, dna Silaghi, că sunteți de acord cu mine că, în limba română, se scrie cu diacritice „într-o” și nu „intr-o”.
O incultă! Ce bine că m-aţi luminat! Oare ce făceam fără cinismul dvs. de fost învăţător la ţară?!?! Ha! Ha! V-ar durea sufletul să vă asumaţi , nu? Cea mai bună apărare..........rămâne atacul.
Domnului Emil de ce nu i-aţi atras atenţia că nu foloseşte diacritice? ( cu tot respectul pentru domnul Emil.........)
Dragă doamnă, dacă respectați principiul creștin cine e fără de păcat să dea primul cu piatra (dvs. scrieți fără diacritice, schingiuind limba română, și nici materiale nu postați pe didactic, ca să nu vă găsească alții greșelile), dacă nu țipați la mine cu majuscule și multiple semne de punctuație exclamative și interogative de parcă materialul meu v-ar fi făcut un rău, atunci NU V-AȘ FI RĂSPUNS CU ACEEAȘI MONEDĂ. Nu ați fost diplomată ca excelenta doamnă Hodoroabă, care între timp îmi e colegă, față de care nu m-am supărat atunci și nici acum nu sunt, recitind comentariul.
Nu v-am făcut incultă! Autoironia e problema dvs.!
Mi-am asumat greșeala, spunând MEA MAXIMA CULPA (trad. greșeala mea maximă!)
Nu v-am atacat, ci am răspuns atacului dvs.
Am văzut paiul din ochiul meu, se pare că dvs. nu vedeți bârna din ochiul propriu.
Am învățat din comentariul dvs. găsind o cale să modific materialul, și am făcut-o (încă mai apare în preview varianta veche, din păcate).
Mă bucur că ați început să scrieți cu diacritice, asta înseamnă că știți dar anterior ați fost neglijentă. Eu, probabil că nu știam cum se scrie atunci. Între timp, așa cum am mai spus, am mai învățat. Sper să o faceți și dvs.
Sunt departe de ceea ce aș vrea să fiu ca învățător. Mi-e rușine de multe lucruri în ceea ce mă privește. Dar nu mi-e rușine de ceea ce v-am scris.
PS. Nu mai aruncați pisica în curtea vecinului. Domnul Emil nu are niciun amestec în discuția noastră. El mi-a oferit un sprijin în învățare, dvs. m-ați atacat. Domniei sale îi mulțumesc acum, Domniei voastre v-am răspuns pe tonul pe care mi-ați vorbit.
În final vă mulțumesc că ați contribuit la o descoperire importantă mie. Promit colegilor didactici că voi revizui toate materialele proprii.
Atat de multe greseli aveti in exprimare incat imi dau seama ca inca aveti o mare problema si nu mai are rost sa imi pierd timpul cu dvs. Cu sau fara diacritice eu imi cunosc valoarea si nu am nevoie sa imi atrageti atentia. Daca tot faceti un lucru.............sa conteze calitatea, nu cantitatea. Succes si bucurati-va colegii cu minunata limba romana cu diacritice, dar cu greseli crase. La adio!
Cum spuneți dumneavoastră, doamnă profesoară!
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.