Jocuri educaţionale

Armonia culorilor
Fracţii egale
Matematica Clasa a IV-a

Încurcatura geografică
Harta fizică a României. Puzzle
Geografie Clasa a IV-a

Joc de colorat
Joc de colorat. Culori calde-reci etc.
Matematica Clasa a II-a

SIMPOZION ȘI CONCURS INTERNAȚIONAL, Ediția a VIII-a, Iași cu înscriere până pe 14 august.

Avizat CAERI, Culturi si Civilizatii II pag. 19, poz. 399, cu tematica Pascală și de Vara.

Nume proiect: ,,SARBATOAREA INVIERII - LUMINA SUFLETELOR NOASTRE" - CONCURS SI SIMPOZION INTERNATIONAL

Organizatori: Scoala ,,B.P.Hasdeu" Iasi, Scoala ,,Carmen Sylva" Iasi

Condiţii de participare: Participanţii la concurs sunt: - cadre didactice; - preşcolari de la orice nivel; - elevii claselor I- VIII; - elevii claselor IX-XII.

Perioadă înscriere: 29.05.2017 - 14.08.2017

Perioadă desfăşurare: 09.04.2017 - 30.11.2017

CONCURSUL  ESTE  AVIZAT   MEN  IN  CAERI  MEN  in  CAERI  2017, Domeniul  Cultural – Artistic, Culturi si  Civilizatii II pag. 19, poz. 399. Avizul  va  fi  trecut  pe  diplome.

 

TOATE SECŢIUNILE AU CA TEMĂ PRINCIPALĂ un motiv religios din sfera sărbătorilor Învierii şi/sau tradiţii şi obiceiuri locale legate de sărbătorile pascale inclusiv Sarbatoarea Floriilor (Inviere, Patimi, etc.); peisaje de primăvară, vară, flori, magia primăverii/verii ca anotimp, jocuri de primăvară/vară, încondeierea oualor, colindul de Florii, etc.

Sunt 10 sectiuni diferite:

 

  1. Creaţie  plastică
  2. Creaţie  tehnologică
  3. Felicitări
  4. Creaţie literară
  5. Icoane
  6. Creaţie tehnico-informatică
  7. Oua  incondeiate
  8. Orice fel  de  decoratiune
  9. Afis, poster, macheta, rebus
  10. Fotografie

 

Fiecare participant poate primi urmatoarele categorii de adeverințe asa dupa cum urmeaza:

  1. Adeverinta de membru al comisiei de evaluare / organizare  a concursului - faza  nationala / regionala  – pentru acele  cadre didactice  care  participa la concurs si simpozion fara publicare in numar de minim 4 persoane de la aceeasi scoala sau scoli /gradinite diferite (profesori sau invatatori) si care expediaza materialele intr-un singur colet catre noi ( pot fi si 4 persoane de la scoli diferite dar sa expedieze catre noi -  obligatoriu – intr-un singur colet); cadre care s-au implicat in mediatizarea si promovarea proiectului, facandu-l cunoscut in arealul lor geografic.
  2. Adeverinta de participant /colaborator la activitatile proiectului.
  3. Adeverinta de coordonator elevi.
  4. Titlu  de excelenta / Diploma de merit pentru  cadrele  didactice  care  participa  cu  lucrari proprii la concurs.
  5. Adeverinta pentru pregatirea lotului de participanti la concursurile scolare.
  6. Certificat de voluntar pentru promovarea culturii a traditiilor si obiceiurilor stramosesti.
  7. Diploma si adeverinta pentru participantii la Simpozion.
  8. Diploma de onoare  pentru implicarea cu merite deosebite in proiect (o primesc acele cadre didactice care trimit materialele cerute pentru Culegerea „Pastele de altadata in cuvinte si imagini”; completeaza chestionarul si se implica in complexitatea proiectului).
  9. Adeverinta organizator  expozitie  la nivel national  / international pentru cadrele didactice  care trimit  minim 3 oua incondeiate traditional si profesional conform tehnicilor din zonele etnografice ale participantilor; pentru cei care trimit tesaturi, cusaturi traditionale de orice tip si marime precum si orice piesa de costum popular (brau, ie, naframa etc.); covorase, carpete, stergare, traistute etc. – toate piesele tesute, cusute, lucrate manual.
  10. Adeverinta autor articol revista cu ISSN pentru cei care publica in Revista proiectului.
  11. Adeverinta pentru sustinerea performantei scolare si pregatirea remediala a elevilor.
  12. Adeverinta de multiculturalitate /diversitate prin implicarea elevilor de alte etnii sau cu CES in proiect

 

Interes general | Toate disciplinele | Evenimente

Propus de: ciresica3 | 10.07.2017 19:16 | 4566 vizualizări

Comentarii (29)

0 0

11.07.2017 16:13 hluscu_eb14a5

Nu vad rostul semnarii fisei de inscriere pentru elevi de catre director...

0 0

11.07.2017 18:32 ciresica3 - Autor

Fisa de inscriere vi se intoarce inapoi cu rezultatele trecute pe ea . Se avizeaza de catre organizator si insoteste diplomele . In acest fel este impiedicata multiplicarea diplomelor . Numai cine are fisa avizata de organizator si semnata de director - face dovada participarii reale la proiect . Este pt siguranta participantilor si a organizatorilor . Multumesc pt interesul acordat .

0 0

11.07.2017 20:39 hluscu_eb14a5

Inteleg ca este un criteriu obligatoriu...Avand in vedere ca institutia de invatamant este destul de departe de domiciliul meu si fiind perioada concediului, sincer nu as calatori 100 km dus-intors doar pentru
a semna fisa de inscriere.Oricum, multumesc pentru raspuns si succes in activitatile propuse!

0 0

11.07.2017 21:56 ciresica3 - Autor

Puteti participa daca va doriti acest lucru , chiar daca nu puteti indeplini conditia respectiva . Proiectul este deschis tuturor spre participare - mai ales ca suntem in vacanta. Concediu placut !.

0 0

15.07.2017 16:03 Marian-liviu

Să înțeleg ca s-a prelungit înscrierea pînă pe 14 august?
Am văzut un alt anunț cu data limită la 2 august...

0 0

15.07.2017 18:09 ciresica3 - Autor

Corect . Data limita este 14 aug pt inscriere si expediere catre noi . Participantii la proiectul de Craciun cand au primit diplomele au cerut timp sa se poata inscrie si la cel de Paste . Am acordat timp de lucru tuturor . Noi suntem in grafic cu toate etapele proiectului . Va multumesc .

0 0

15.07.2017 19:39 picasso23

Bună seara !
Dacă dorim ca plicul autoadresat să ne fie trimis prin intermediul poștei private, alegeți dvs. firma de curierat? Sau cum se procedează?
Mulțumesc!

0 0

15.07.2017 21:38 ciresica3 - Autor

De regula eu le trimit prin Fan Courier pt ca ajunge oriunde in tara si sunt seriosi - spun asta din experienta . sper ca agreati aceasta firma - daca nu precizati dvs care curier sa fie .

0 0

16.07.2017 17:46 picasso23

Bun. Atunci în colet am să pun plicul autoadresat, deci fără timbru. Nu e nevoie de un plic special, de la Fan Courier, nu? Mulțumesc!

0 0

16.07.2017 19:13 ciresica3 - Autor

Nu este nevoie de plic special . Puneti plic A4 si treceti pe el la destinatar adresa si nr de tel , fara timbre ; scrieti pe plic - Posta Privata . De restul ma ocup eu . Va multumesc .

0 0

21.07.2017 17:25 marie_anutza

Buna ziua. Pentru Simpozion - la sectiunea c. Curriculum creativ - proiect didactic mai trebuie intocmit rezumat? Multumesc!

0 0

21.07.2017 17:30 marie_anutza

De asemeni as vrea sa stiu daca una dintre lucrarile cadrului didactic este o creatie literara, aceasta trebuie listata si pusa in plic sau trimisa in format electronic?

0 0

21.07.2017 18:42 ciresica3 - Autor

Pt sectiunea Curriculum creativ - proiect didactic nu trebuie rezumat . creatia literara a cadrului didactic se listeaza si se trimite in plic. Numai daca doriti publicarea acesteia in revista - o trimiteti si pe mail .

0 0

22.07.2017 00:16 marie_anutza

Tot in legatura cu publicarea creatiei literare in revista , in regulament se precizeaza faptul ca necesita o resursa financiara de 15 lei. Se pun in plic si acestia? Cum se procedeaza? Se plateste o singura data daca se publica si o creatie literara a unui elev si a unui cadru didactic? Multumesc!

0 0

27.07.2017 23:59 magda26

15 sau 75 lei ?!?

0 0

22.07.2017 00:29 ciresica3 - Autor

Se plateste o singura data pt profesor si elevi , impreuna . se pot expedia in plic sau prin mandat postal.

0 0

24.07.2017 20:02 maria88nalbaru

Pot participa la Creatie Literara cu o poezie proprie despre Inviere sau care are legatura cu aceasta tema, nu? Si daca da, care este adresa de email pe care trebuie sa o trimit? Multumesc!

0 0

25.07.2017 01:35 ciresica3 - Autor

Da , puteti participa cu o poezie proprie care sa respecte tematica . Adresa de email unde trebuie trimisa este : concursinviereelevi@yahoo.com .multumesc pt interesul dvs .

0 0

08.08.2017 15:31 sandapenciu

Cat se plătește?
15 lei ?

0 0

08.08.2017 15:47 donny

De ce trebuie sa infirm in declaratie si fisa de inscriere taxa pe care, de fapt, o platesc?!

0 0

09.08.2017 09:25 ciresica3 - Autor

Resursa financiara pt revista cu ISSN este de 15 lei . In declaratie scrie clar ca nu platiti taxa pt Concurs . Concursul este gratuit pt toti participantii . Resursa financiara se plateste pt simpozion , nu pt concurs . Ce scrie in declaratie este corect . Multumesc frumos .

0 0

11.08.2017 00:10 freedom_despi

Pot trimite doi colegi materialele intr-un singur colet?

0 0

11.08.2017 09:07 ciresica3 - Autor

Da , se poate .

0 0

11.08.2017 16:12 Diaconu30

Buna ziua! Este admisa trimiterea prin posta a lucrarii pentru simpozion pe data limita, 14 august?Multumesc!

0 0

11.08.2017 17:55 ciresica3 - Autor

Da. Cine nu reuseste pe 14 - pt ca nu se lucreaza - se poate trimite si pe data de 16 cand se reincepe activitatea .

0 0

16.08.2017 17:15 camelia_florina

Buna ziua! Si eu as fi vrut sa particip, din pacate cred ca nu ma mai incadrez in grafic. Vineri se mai poate pune coletul la posta? Va multumesc!

0 0

06.09.2017 07:34 olaru_ionelia

Bună dimineața! Rezultatele se pot publica? Mulțumesc

0 0

11.09.2017 14:09 filologex89

Bună ziua, dragi coordonatori ai evenimentului de amploare!
Mă numesc Serdeșniuc Cristian, profesor într-una din școlile rurale din Republica Moldova. Am expediat și noi un plic cu lucrări pentru Concurs. Doresc să vă întreb dacă plicul a ajuns la destinație, pentru că deja sunt mai bine de 20 de zile, însă cu regret nu am primit nicio confirmare de la administratori. Așteptăm! Vă mulțumesc mult!

0 0

16.09.2017 22:47 ciresica3 - Autor

In acest moment proiectul este in plina desfasurare , nu s- au centralizat rezultatele pentru a fi publicate . Stimate domnule Serdesniuc , confirmarea trebuia sa o primiti de la posta . In regulament noi nu am precizat faptul ca o sa confirmam primirea coletelor. Pentru linistea dumneavoastra va confirmam primirea coletului . Va multumim tuturor pentru efortul depus in realizarea materialelor inscrise in proiect .

Comentaţi