CONCURS NATIONAL INTERDISCIPLINAR "ROMANIA: INTRE REALITATE SI FICTIUNE"
Perioadă înscriere: 30.11.-0001
Perioadă desfăşurare: 30.11.-0001
Concursul se desfăşoară pe trei secţiuni şi se adresează elevilor claselor I-XII după cum urmează:
Secţiunea România de ieri –presupune elaborarea unei prezentări în Power Point pornind de la diverse teme reprezentative din istoria societăţii şi culturii româneşti (istorie, filosofie, geografie, etnologie, literatură, arte plastice, dar şi imagologie, sociologie etc).
Secţiunea România de azi –constă în realizarea unor fotografii reprezentative pentru realităţile româneşti actuale. Fotografiile vor fi însoţite de un eseu explicativ de maximum două pagini, redactat în Times New Roman, la 1,5 rânduri, caractere de 12, cu diacritice.
Secţiunea România de mâine –vizează compunerea unor creaţii literare originale. Lucrările realizate trebuie să respecte următoarele norme de redactare: maximum două pagini, redactat în Times New Roman, la 1,5 rânduri, caractere de 12, cu diacritice.
TOATE LUCRĂRILE, INDIFERENT DE SECŢIUNEA PENTRU CARE APLICĂ, VOR FI ÎNSOŢITE DE FORMULARUL DE ÎNSCRIERE ANEXAT! Email-urile vor avea la subiect secţiunea concursului la care participă. Fiecare profesor poate participa cu maximum 3 lucrări pe secţiune.
Calendarul concursului:
Perioada de trimitere a lucrărilor:1-21 decembrie 2010.
Perioada de evaluare, jurizare şi premiere: 5-14 ianuarie 2011.
Lucrările primite vor fi jurizate pe secţiuni, de către un juriu alcătuit din profesori, elevi, reprezentantul Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj, reprezentanţi ai părinţilor şi ai comunităţii locale. Se vor acorda premii şi menţiuni pentru fiecare secţiune şi se va realiza o expoziţie cuprinzând cele mai interesante lucrări.
Toţi elevii şi cadrele didactice înscrise în concurs vor primi diplome de participare, precum şi un CD cu ISBN, pe care se vor regăsi lucrările trimise.
NU SE PERCEPE TAXĂ DE PARTICIPARE!
Interes general | Toate disciplinele | Evenimente
Propus de: melisa | 08.12.2010 17:12 | 1242 vizualizări
6 comentarii











Comentarii
10.12.2010 18:41 stefi01 comentează:
se poate participa doar la o singura sectiune a concursului? Multumesc si succes!
10.12.2010 22:24 profesor_dj comentează:
se poate.
11.12.2010 09:30 melisa comentează:
Puteti participa la toate sectiunile, dar cu maximum 3 lucrari pe sectiune.
11.12.2010 10:32 melisa comentează:
Puteti participa la una, doua sau toate sectiunile cu maximum 3 lucrari per sectiune.
15.12.2010 20:31 danielahobjila comentează:
Diplomele de participare se trimit electronic?
27.01.2011 12:16 voicuelena comentează:
Cand putem sa aflam rezultatele concursului? Poate le puteti publica pe vreun site...
Comentaţi
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.