Stiu sa imi recunosc greselile
,,Stiu sa imi recunosc greselile este o lectie la dirigentie care are ca obiective principale autocunoasterea si intercunoasterea.
Propunem aceasta lectie pentru clasa a VI-a, avand la baza metode activ-participative unde accentul se pune pe joc si identificarea resurselor la elevi.
Eu am adoptat aceata tema la clasa a VI-a la Comisia dirigintilor lectie demonstrativa pe 7 decembrie 2007. Voi reveni cu fotografii rezultate in urma acestei activitati
Învăţământ gimnazial - Consiliere si orientare - Proiecte educaţionale - Clasa a 5-a; Clasa a 6-a; Clasa a 7-a; Clasa a 8-a;
catalin_crcn | 06.12.2007 23:36
3 comentarii












Comentarii
07.12.2007 22:54 cobelea comentează:
Am bucuria sa apreciez un tanar coleg, fost elevul meu, care mi-a aratat ca desi am aproape 30 de activitate didactica si implici de "diriginte" (acum consilier siu ..), inca pot sa fac noi lucruri pentru ca relatiile mele cu elevii din clasa unde sunt diriginte sa fie mai bune. Sunt la a opta generatie si sunt convins prin ceea ce ne-a aratat CATALIN, prin activitatea de la clasa sa, se poate ca "invataceii mei" sa nu fie mai prejos de generatiile anterioare. Multumesc Catalin pentru oferta din lectia TA.
29.01.2008 18:48 crelia comentează:
Foarte interesanta structura lectiei. Apreciez importanta pe care o acordati orei de dirigentie.
05.03.2008 19:15 valeria comentează:
Bine structurat, interesant si atractiv. Felicitari!
Comentaţi
Autentificaţi-vă pe site pentru a putea publica un comentariu.